Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.        (11-5-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Gunderson, Coy 8
106 Johnson, Ely 8
106 Johnson, Noah 7
106 Magaard, Chase 7
106 Magaard, Will 10
106 Wilts, Tanner 7
113 Henry, Waylon 7
126 Carlson, Jared 11
126 Solis, Sebastian 7
126 Tostenson, Jonathan 12
132 Hoefer, Luke 10
132 Miller, Aiden 10
145 Collins, Caleb 12
145 Jones, Jason 7
145 Peters, Ethan 11
152 Kallstrom, Brandon 9
152 Rudningen, Dylan 11
152 Sweere, Logan 7
160 Forsell, Brody 9
160 Jones, Richard 9
160 Olson, Masyn 7
160 Sweere, Levi 10
170 Collins, Marc 10
170 Doubek, Michael 10
182 Torkelson, Ryan 12
Schedule
12/1/2017Melrose Early Bird0 - 0  
(2nd Place)
12/5/2017Wabasso / Red Rock Central35 - 39 L
12/5/2017Quad County50 - 18 W
12/8/2017Cardinal Classic0 - 0  
(3rd place)
12/14/2017Kimball Area 40 - 30 W
12/15/2017Redwood Riot0 - 0  
(16th place)
12/15/2017Redwood Riot0 - 0
12/19/2017Border West Buccaneers61 - 18 W
12/19/2017Dawson-Boyd - Lac Qui Parle - Montevideo United31 - 42 L
12/21/2017Paynesville Area 36 - 35 W
12/21/2017Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.60 - 15 W
1/5/2018BBE Invitational0 - 0  
(4th place)
1/9/2018Minnewaska Area H.S.43 - 25 W
1/12/2018Osakis Duals0 - 0
1/12/2018Osakis 47 - 27 W
1/12/2018Canby 24 - 37 L
1/12/2018Pequot Lks/Pine River-B40 - 34 W
1/19/2018LPGE-Browerville Wolves28 - 34 L
1/19/2018Pipestone Area 49 - 30 W
1/19/2018West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville25 - 37 L
1/23/2018New London-Spicer 50 - 22 W
1/27/2018Big Ole Tournament0 - 0  
(3rd place)
2/1/2018Benson 49 - 21 W
2/8/2018B O L D 48 - 28 W
2/10/2018Morris Invitational0 - 0
2/16/2018Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.31 - 30 W
2/16/2018LPGE-Browerville Wolves15 - 42 L
(Section 5A Championship )

Full Schedule
Head Coach:
Wes Haglund
weshaglund@gmail.com
320-262-1620
Assistant Coach:
Craig Johnson
Eric Kauffmann
Todd Johnson, Trevor Mahlum, Jessie Engler
Student Manager:
Jade Jones, Sara Rothers, Erika Collins, Tessa Grewe, Brooke Anderson

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 5A Tournament
    Individual: Feb. 24, 2018

    Minnewaska Area HS- 9 am start!

    Camden Standings
    Quad County 0-0-0
    Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S. 0-0-0
    Canby 0-0-0
    Tracy-Milroy-Balaton\Westbrook-Walnut-Grove 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499