Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Le Sueur-Henderson        (4-20-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Mia Preuhs G 12
2 Kelsey Berndt G 12
3 Gabrielle Straub F 12
5 Lauren Gregersen F 11
10 Karragen Straub G 10
11 Halle Bemmels G 10
12 Samantha Wilbright G 9
22 Morgan Goettlicher F 11
23 Zoe Thomson F 10
24 Olivia Fritz F 10
25 Michaya Samora C 12
30 Emily Wilke F 12
Schedule
11/29/2018Cleveland 59 - 37 W
11/30/2018Lake Crystal-Wellcome Memorial41 - 68 L
12/4/2018Belle Plaine 55 - 67 L
12/7/2018Norwood-Young America 45 - 69 L
12/13/2018Mayer Lutheran 38 - 55 L
12/18/2018Southwest Christian41 - 64 L
12/20/2018Waterville-Elysian-Morristown H.S.40 - 55 L
12/27/2018Maple River 29 - 64 L
(St. James Tournament)
12/28/2018Madelia 60 - 33 W
(St. James Tournament)
1/3/2019St. Clair 44 - 60 L
1/4/2019Sibley East 45 - 51 L
1/10/2019Tri-City United 34 - 62 L
1/12/2019St. Peter 34 - 65 L
1/15/2019Jordan 34 - 63 L
1/18/2019Belle Plaine 45 - 72 L
1/22/2019Blue Earth Area 39 - 51 L
1/24/2019Norwood-Young America 47 - 80 L
2/1/2019Southwest Christian41 - 48 L
2/2/2019Nicollet/Mankato Loyola74 - 48 W
2/4/2019Mayer Lutheran 41 - 57 L
2/11/2019Maple River41 - 60 L
2/11/2019Maple River 41 - 60 L
2/12/2019Tri-City United 49 - 67 L
2/14/2019Sibley East 58 - 48 W
2/15/2019Jordan 0 - 0
2/21/2019G-F-W 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
John Garvey
jgarvey@isd2397.org
507-665-5864
Assistant Coach:
Anne Lewis
Sherri Fritz
Student Manager:
Alex Guertin,
Sam Ordaz and Leslie Ordaz

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    February 26, 2019
    March 1, 2019

    March 5 Sub Finals
    March 8, Section Final
    (see bracket or Region 2A winter calendar for all dates and sites)



    High Seed
    Mkato East (S) Watertown-Mayor(N)
    MN State - Mankato
    MN State - Mankato
  •  
  • Brackets

    Minnesota River Standings
    Tri-City United 10-2-0
    Norwood-Young America 9-1-0
    Jordan 8-3-0
    Belle Plaine 7-6-0
    Mayer Lutheran 5-8-0
    Le Sueur-Henderson 1-12-0
    Sibley East 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499