Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Lester Prairie High School        (5-20-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Glencoe-Silver Lake High School,
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Lambrecht, Logan 8
106 Meyer, Connor 7
106 Varpness, Dawson 8
113 Cacka, Jace 8
120 Higgins, Aaron 8
120 Ruschmeier, Carter 9
120 Varpness, Sawyer 11
126 Dietel, Mason 10
132 Knudten, Joseph 12
132 Petersen, Dane 8
138 Platt, Dawson 8
138 Voelz, Zachary 10
138 Ziegler, Carter 10
145 Barrett, Joseph 10
145 Lipke, Brent 9
145 Merril, Austin 12
152 Anderson, Jaxin 8
152 Lemke, Keegan 9
152 Noeldner, Tobey 9
160 Butcher, Riley 9
160 Rae, Cody 12
182 Wanous, Zach 10
220 Iracheta, Marco 9
220 Schuch, Jacob 11
Schedule
12/1/2018GSLLP Invitational0 - 0  
(6th place 73 pts.)
12/6/2018Sibley East 39 - 30 W
12/6/2018Saint Clair/Mankato Loyola45 - 24 W
12/6/2018Delano 15 - 53 L
12/8/2018Chanhassen Invitational0 - 0  
(11th place 56 pts)
12/11/2018B O L D 36 - 40 L
12/14/2018Tri-City United 10 - 60 L
12/14/2018Norwood Young America42 - 33 W
12/14/2018Paynesville Area 25 - 41 L
12/20/2018Annand/M Lk Lightning18 - 57 L
12/20/2018Saint Cloud Tech24 - 51 L
12/21/2018Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.21 - 54 L
1/3/2019WEM/JWP62 - 19 W
1/3/2019Mankato East 25 - 33 L
1/5/2019Ogilvie Invitational0 - 0  
(5th place 141.5 pts)
1/8/2019St. Peter 6 - 58 L
1/8/2019Lake Crystal Wellcome Memorial Area30 - 36 L
1/8/2019Hutchinson H.S.24 - 46 L
1/10/2019Watertown Mayer/ Mayer Luth.15 - 46 L
1/10/2019Litchfield 21 - 56 L
1/18/2019New London-Spicer Invitational0 - 0  
(5th place 114 pts.)
1/24/2019New London-Spicer 40 - 27 W
1/24/2019New London-Spicer0 - 0
1/24/2019Dassel-Cokato 15 - 58 L
1/31/2019Mound-Westonka27 - 37 L
1/31/2019Orono 27 - 33 L
2/8/2019New Ulm Area21 - 48 L
2/8/2019Redwood-River Valley18 - 57 L
2/8/2019Windom/Mountain Lake Cobras20 - 43 L
2/16/2019Tri-City United 9 - 61 L
(Sections fitsr Round)

Full Schedule
Head Coach:
Lance Wurm
wurmlance@yahoo.com
612-226-0064
Assistant Coach:
Kevin Simonson, Jim Donnay, Greg Hartwig
Paul Lemke
Ryan Hobbs
Student Manager:
Olivia Streich, Megan Stoeckman
Paige Drew, Destiney Exsted, Brittney Richter

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    Individual:
    Feb 21, 2020 5PM
    Frb 23, 2020 11AM





    Hutchinson High School

    Wright County Standings
    Annand/M Lk Lightning 4-0-0
    Watertown Mayer/ Mayer Luth. 4-1-0
    Dassel-Cokato 4-2-0
    Litchfield 4-3-0
    Waconia 3-0-0
    New London-Spicer 1-2-0
    Delano 1-2-0
    Hutchinson H.S. 1-3-0
    Orono 1-4-0
    Mound-Westonka 1-7-0
    New Prague 0-0-0
    Rockford 0-1-0
    Glencoe - Lester Prairie 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499