Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Little Falls H.S.        (16-18-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Alex, Rudenick 8
106 Ballou, Dane 8
106 Baum, Wyatt 8
106 Litke, Austin 9
106 Schwinn, Ashton 8
106 Udy, Bryce 9
106 Wilczek, Joey 7
120 Olson, Jonah 8
120 Sherwood, Calvin 10
126 Kloeckl, Ryan 8
132 Sickles, Carter 9
138 Kludt, Nathaniel 10
138 Usher, Jacob 10
145 Maslowski, Blake 10
145 Morris, Justin 10
145 Odden, Nathan 9
145 Schroeder, Logan 11
145 St. Onge, Aiden 10
152 Carll, Peyton 10
152 Isaiah, Davis 8
152 Kimman, Evan 9
182 VanRisseghem, Eli 9
220 Venske, Luke 12
126 Kern, Kole 11
126 Krupke, Trent 11
138 Pantzke, Simon 11
152 Steadman, Charles 11
160 Kern, Kelly 12
160 Nagel, Gabe 10
170 Litke, Grant 12
182 Nagel, Sam 12
Schedule
12/1/2018Hibbing 36 - 46 L
12/1/2018Centennial 41 - 42 L
12/1/2018Cambridge-Isanti 27 - 51 L
12/1/2018Kenyon-Wanamingo 25 - 51 L
12/4/2018Albany 46 - 27 W
12/4/2018Rocori 48 - 16 W
12/7/2018Invitational0 - 0
12/8/2018Invitational0 - 0  
(11th place)
12/14/2018Irondale - Spring Lake Park-St. Anthony Village54 - 21 W
12/14/2018White Bear Lake Area 37 - 34 W
12/14/2018Cretin-Derham Hall 63 - 9 W
12/18/2018Aitkin 45 - 25 W
12/18/2018LPGE-Browerville Wolves18 - 48 L
12/20/2018Sauk Rapids-Rice 33 - 41 L
1/4/2019Annand/M Lk Lightning43 - 29 W
1/4/2019Pierz 27 - 49 L
1/4/2019Deer River 52 - 30 W
1/5/2019Invitational0 - 0 T
(6th/7 teams)
1/8/2019Milaca44 - 26 W
1/8/2019Sartell-Saint Stephen 16 - 53 L
1/12/2019Coon Rapids 23 - 51 L
1/12/2019Chatfield 42 - 33 W
1/12/2019Eagan 45 - 34 W
(L)
1/17/2019Brainerd H.S.29 - 42 L
1/17/2019Becker 25 - 54 L
1/19/2019Saint Cloud Tech34 - 37 L
(Osseo Duals)
1/19/2019Maple Grove 54 - 26 W
1/19/2019Rogers 36 - 40 L
1/19/2019Osseo31 - 42 L
1/24/2019Kimball Area 31 - 41 L
1/24/2019Royalton/Upsala45 - 30 W
1/24/2019Holdingford 42 - 35 W
2/4/2019Foley 21 - 51 L
2/5/2019Mora 34 - 42 L
2/5/2019Mora H.S.34 - 42 L
2/12/2019Moorhead 41 - 33 W
2/12/2019Alexandria Area 48 - 21 W
2/16/2019Section Team0 - 0
2/23/2019Section Individual0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Mike Hendrickson
mhendrickson@lfalls.k12.mn.us
320-616-6227
Assistant Coach:
Axel Lange
Charlie Wilczek
Simon Waltman
Student Manager:
Chloe Swanson, Faith Rausch, Gracie Schultz
Rachel Josephson, Carly Kapphahn, Addison Lintner, Savea Zimmerman-Cameron

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Team - Saturday.
    February.
    16, 2019
    Little Falls High School
    8:30 Skin Checks Begin and weigh in Pigtail Teams

    10:30 Pig Tail Round 2 mats
    (8 vs. 9) and (7 vs. 10)
    12:00 Quarter-Finals 2 Mats
    (1 vs 8/9) and (2 vs. 7/10)
    1:30 Quarter- Finals (2 mats)
    (4 vs 5) and (3 vs. 6)
    3:00 Semi-Finals (2 mats)
    4:30 Finals (1 mat)
  •  
  • Brackets

    Granite Ridge Standings
    Foley 5-0-0
    Becker 4-1-0
    Mora 3-2-0
    Milaca/Faith Christian 0-0-0
    Zimmerman 0-0-0
    Albany 0-3-0
    Little Falls H.S. 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499