Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Marshall High School        (18-7-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Kaia Sueker G 12
4 Gionna Parsa G 10
5 Corrin Naughton G 10
10 Erica Jones F 12
12 Lenei Estrada G 11
13 Keziah Knudson G 11
14 Jordyn Hilgemann F 10
20 Courtney Toulouse C 12
22 Abigail Wendorff F 10
23 Megan Wegner G 9
24 Adrienne Simpson G 11
30 Kendra Webb G 10
32 Courtni Nielsen C 10
33 Maysa Gillingham G 9
34 Emily Meier F 10
40 Paige Andries F 11
42 Taylor Ariasola F 9
44 Ashleigh Steinbach F 9
Schedule
11/29/2018Jackson County Central 62 - 22 W
12/1/2018Benilde-St. Margaret's School39 - 49 L
(Breakdown )
12/4/2018Hutchinson 70 - 66 W
(OT)
12/8/2018New Ulm 53 - 67 L
12/11/2018Redwood Valley 54 - 39 W
12/13/2018Worthington 81 - 71 W
12/14/2018St. Peter 52 - 50 W
12/20/2018Sioux Falls Washington31 - 46 L
12/31/2018Mankato West 70 - 59 W
1/8/2019Luverne 59 - 41 W
1/11/2019Pipestone Area 53 - 42 W
1/12/2019Mankato East 63 - 48 W
1/15/2019Fairmont 55 - 36 W
1/17/2019Luverne 46 - 36 W
1/19/2019Waseca 34 - 48 L
1/22/2019Jackson County Central 74 - 48 W
1/26/2019Windom Area 85 - 57 W
2/1/2019Watertown, SD48 - 50 L
2/8/2019Worthington 69 - 47 W
2/9/2019Windom Area 73 - 50 W
2/11/2019Redwood Valley 81 - 44 W
2/15/2019Waseca 43 - 53 L
2/16/2019Hill-Murray School46 - 58 L
2/18/2019Pipestone Area 57 - 50 W
2/19/2019Sioux Falls Roosevelt47 - 39 W

Full Schedule
Head Coach:
Dan Westby
Dan.Westby@marshall.k12.mn.us
507-537-6920
Assistant Coach:
Alex Cleppe (C squad)
Mike Braithwaite (B squad)
Zach Stelter (Varsity Ass't), Wade Gillingham (Varsity Ass't)
Student Manager:
Gabby Schwartz, Maddie Bednarek
Kayla Polejewski, Lauren Carver

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 2AAA Tournament
    February 27, 2019
    March 2, 2019
    March 7, 2019
    High Seed
    MNSM
    Gustavus
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    Waseca 9-0-0
    Pipestone Area 9-2-0
    Marshall 7-0-0
    Redwood Valley 6-1-0
    Luverne 6-8-0
    St. Peter 3-1-0
    New Ulm 3-1-0
    Worthington 3-4-0
    Jackson County Central 3-6-0
    Windom Area 2-8-0
    Fairmont 1-5-0
    Saint James Area 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499