Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Maple Grove High School        (14-8-3)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Sam Ross F 10
4 Josh Passolt F 11
5 Dane Abernathy F 11
6 Jack Kelly D 9
7 Sam Valerius F 12
8 Josh Wente D 10
9 Cuyler Fischer D 12
10 Parker Dean F 12
12 Matt Vogl F 11
15 Joe Norenberg F 11
16 Evan Augustine F 12
17 Jack Kuebelbeck F 12
18 Nate Erickson F 12
19 Sam Huff F 9
20 Austin Ricklefs D 12
22 Jake Abernathy F 12
23 Sam Franta D 11
24 Drake Thomsen D 12
30 John Danielson G 12
33 Brady Goodman G 10
35 Cal McKenney G 11
Schedule
11/22/2013Wayzata 3 - 4 L
(OT)
11/23/2013Holy Family Catholic 4 - 3 W
12/5/2013Anoka 6 - 2 W
12/7/2013Robbinsdale Armstrong 10 - 2 W
12/12/2013Elk River/Zimmerman3 - 6 L
12/14/2013Champlin Park 6 - 2 W
12/17/2013Benilde-St. Margaret's School4 - 4 T
(OT)
12/19/2013Centennial 4 - 3 W
(Overtime)
12/21/2013Wayzata 3 - 4 L
(OT)
12/26/2013Blaine 3 - 9 L
12/27/2013Eden Prairie 2 - 3 L
(OT)
12/28/2013Moorhead 4 - 3 W
(OT- Sports Authority Holiday Trny)
1/4/2014Rogers 6 - 0 W
1/9/2014Andover 2 - 3 L
1/11/2014Champlin Park 5 - 1 W
1/14/2014Osseo H.S.4 - 2 W
1/18/2014Duluth East 2 - 2 T
(OT)
1/25/2014Anoka 7 - 2 W
1/30/2014Elk River/Zimmerman4 - 2 W
2/1/2014Robbinsdale Armstrong 8 - 0 W
2/4/2014Centennial 1 - 1 T
2/4/2014Andover 1 - 3 L
2/8/2014Osseo H.S.7 - 1 W
2/11/2014Coon Rapids 8 - 0 W
2/15/2014Blaine 1 - 5 L
2/26/2014Centennial 0 - 4 L

Full Schedule
Head Coach:
Tom Starkey
tstar1837@hotmail.com
612-275-3848
Assistant Coach:
Cory LaRose
Lawrence Nycholat
Todd Bergland
Student Manager:
Anna Carlson
Meghan McHenry

State Tournament
March 5-8, 2014
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 5AA Tournament
    2014
    Feb 22 12:00. 2:30 and 5:00(Champlin Ice Forum)
    8:00 (Coon Rapids)


    Feb 26 6:00/8:00

    February 28 , 6:00 2014

    Champlin Arena

    Coon Rapids




    Coliseum

    Coliseum
  •  
  • Brackets

    Northwest Suburban Standings
    Andover 13-5-0
    Maple Grove 12-5-1
    Centennial 8-7-2
    Blaine 8-0-0
    Robbinsdale Armstrong 4-13-1
    Anoka 3-5-0
    Coon Rapids 0-0-0
    Elk River/Zimmerman 0-0-0
    Champlin Park 0-0-0
    Osseo H.S. 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
    Copyright 1994-2013 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735
    (763) 560-2262    FAX (763) 569-0499