Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Prairie Centre Area        (15-10-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Long Prairie-Grey Eagle H.S., Melrose Area High School, Sauk Centre High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Clay Deters G 12
2 Cody Steward F 12
3 Jeremy Brever F 12
5 Kyle Rutten D 11
6 Ryan Preusser F 10
7 Ryan Ritter F 11
8 Preston Pung F 12
9 Josh Panitzke F 11
10 Adam Froseth F 11
11 Zack Mettenburg D 10
12 Kristian Laaksonen F 11
13 Noah Schmidt F 11
15 Brandon Bailey F 10
16 Tyler Christianson D 11
17 Taylor Larson D 12
20 Zack Pierskalla F 10
22 Alexsi Runola D 11
24 Sam Ecker F 12
25 Trent Berscheit D 12
34 Mitch Bauer G 11
Schedule
11/21/2013St. Cloud Apollo0 - 4 L
11/26/2013River Lakes Stars2 - 3 L
(OT)
12/6/2013Detroit Lakes High School0 - 1 L
12/10/2013Wadena - Deer Creek7 - 1 W
12/13/2013Litchfield/Dassel-Cokato1 - 0 W
12/14/2013Bagley/Fosston6 - 1 W
12/17/2013Redwood Valley7 - 2 W
12/19/2013Morris Benson Area Storm6 - 2 W
12/20/2013St. Cloud Cathedral 1 - 6 L
12/26/2013Fairmont Cardinals5 - 0 W
12/27/2013Minnehaha Academy5 - 2 W
1/3/2014Alexandria 2 - 3 L
1/9/2014Little Falls 5 - 2 W
1/10/2014Breckenridge-Wahpaton Blades7 - 2 W
1/14/2014Park Rapids 1 - 3 L
1/18/2014Bagley/Fosston7 - 0 W
1/21/2014Northern Lakes Lightning5 - 1 W
1/24/2014Detroit Lakes High School0 - 5 L
1/31/2014Monticello-Annandale-Maple Lak1 - 5 L
2/1/2014Sauk Rapids-Rice 1 - 8 L
2/3/2014Park Rapids-Menahga-Nevis-Walker-Hackensack-Akeley1 - 3 L
2/6/2014Morris Benson Area Storm5 - 4 W
2/7/2014Wadena - Deer Creek8 - 2 W
2/11/2014Northern Lakes Lightning5 - 0 W
2/15/2014Wadena-Deer Creek8 - 2 W
2/18/2014Alexandria 1 - 3 L

Full Schedule
Head Coach:
Rob Mettenburg, Jim Conrad

State Tournament
March 5-8, 2014
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6A Tournament
    Wed - Feb 12, 2014 - Seeding

    Sat - Feb 15, 2014 - Play-In Game High Seed

    Tue - Feb 18, 2014 - QF High Seed

    Sat - Feb 22, 2014 - SF

    Thu - Feb 27, 2014 - Finals
    7 pm - Play-off / QF @ High Seed

    5:00 - 7:00 - SF @ MAC St Cloud


    7 pm - Finals @ MAC St Cloud
  •  
  • Brackets

    Unknown Standings
    Prairie Centre Area 2-2-0
    Breckenridge-Wahpaton Blades 0-0-0
    North Shore 0-0-0
    Achiever Academy 0-0-0
    Benilde-St. Margaret's 0-1-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
    Copyright 1994-2013 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735
    (763) 560-2262    FAX (763) 569-0499