Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Aitkin High School        (0-0-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
Hacker, Tyler 7
Hills, Tanner 8
Spolarich, Lane 7
106 Erickson, James 8
106 Larson, Marshall 8
106 Mickelson, Demetries 8
106 Strong, Flynn 7
106 Workman, Hayden 7
113 Baumann, Layne 9
113 Decent, Daniel 8
113 Grell, Jack 7
113 Hays, Andy 9
113 Hill, Corey 8
113 Kullhem, Carson 8
113 Rom, Nathan 10
120 Decent, Tyler 9
126 Owens, Caine 12
132 Glanz, Joshua 10
132 Gravelle, Jack 11
132 Henline, Justin 12
138 Endrizzi, Carter 11
138 Pelarski, Luke 11
138 Spolarich, Tyler 9
145 Fennern, Tyler 11
145 Miller, Quin 11
145 Workman, Jack 11
152 Leitinger, Zach 8
160 Ashton, Craig 7
160 Espeseth, Austin 11
160 Espeseth, Jacob 8
160 Stifter, Nathan 8
160 Whitney, Steven 10
170 Carlson, Preston 12
170 Farnsworth, Cedric 12
182 Eklund, Andrew 11
182 Ostrode, Samuel 9
220 Nelson, Isaac 9
Schedule
11/30/2017Grand Rapids 54 - 19 W
12/12/2017Hibbing 45 - 36 W
(Dual)
12/29/2017C-E-C Lumberjacks58 - 18 W
(Team Trny)
1/12/2018Fridley 41 - 24 W
1/16/2018Bertha-Hewitt/ Verndale /Parkers Prairie44 - 18 W
1/16/2018Foley 12 - 54 L
1/18/2018Pierz 14 - 49 L
1/18/2018Blackduck/Cass Lake Bena Bears24 - 40 L
1/19/2018Royalton/Upsala38 - 33 W
1/19/2018Mille Lacs Raiders41 - 27 W
1/20/2018Crosby-Ironton 68 - 9 W
1/20/2018Staples Motley 25 - 36 L
1/23/2018Deer River 51 - 18 W
1/23/2018C-E-C Lumberjacks52 - 25 W
(Tri)
1/26/2018Staples Motley 12 - 49 L
1/26/2018Pequot Lks/Pine River-B31 - 36 L
1/26/2018Detroit Lakes 0 - 0
1/26/2018Crosby-Ironton 52 - 24 W
2/5/2018Rush City/Braham0 - 0
2/5/2018Crosby-Ironton 55 - 19 W
2/13/2018Zimmerman 0 - 0
2/17/2018Deer River 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Larry Liljenquist
aitkin.wrestling@isd1.org
218-820-8886
Assistant Coach:
Greg Hills
Keith Larson
Shawn Hankel
Student Manager:
Olivia Tibbetts
Payton, Berg, Bethanie Gravelle

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 7A Tournament
    Individual: Feb. 23-24, 2018
    Cass Lake -Bena H S

    Great River Standings
    Mille Lacs Raiders 5-0-0
    C-E-C Lumberjacks 3-2-0
    Rush City/Braham 2-1-0
    Ogilvie 1-4-0
    Aitkin 0-0-0
    Pine City/Hinckley-Finlayson 0-0-0
    Proctor/Hermantown 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499