Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Tri-City United High School        (18-9-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Erica jackson G 11
3 Keeley Oak G 12
4 Courtney Whipps F 12
5 Hannah Chadderdon G 12
10 Emily Chadderdon G 12
11 Grace Factor F 11
12 Sarah Novak G 12
13 Marissa Gare G 10
14 Audrey Wasiloski C 11
15 Sam Lang G 10
20 Maggie Trnka C 12
21 Isabelle Factor F 10
22 Cassie Kadrlik F 12
23 Paige Johnson F 10
25 Jess Dull C 10
30 Lexi O'connell F 10
Schedule
11/27/2018Fairmont 62 - 38 W
11/30/2018Glencoe-Silver Lake 79 - 68 W
12/4/2018Norwood-Young America 50 - 69 L
12/7/2018Mayer Lutheran 73 - 40 W
12/13/2018Southwest Christian51 - 40 W
12/15/2018St. Peter 46 - 62 L
12/18/2018Sibley East 65 - 41 W
12/20/2018New Richland-H-E-G H.S.78 - 57 W
12/27/2018Waterville-Elysian-Morristown H.S.38 - 39 L
12/28/2018Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.62 - 45 W
1/4/2019Jordan 55 - 44 W
1/7/2019Medford 35 - 61 L
1/10/2019Le Sueur-Henderson62 - 34 W
1/11/2019Zumbrota-Mazeppa 54 - 76 L
1/15/2019Belle Plaine 55 - 47 W
1/24/2019Mayer Lutheran 61 - 50 W
1/29/2019Southwest Christian57 - 38 W
2/1/2019Sibley East 86 - 62 W
2/9/2019G-F-W 63 - 45 W
2/12/2019Le Sueur-Henderson67 - 49 W
2/14/2019Jordan 62 - 69 L
2/15/2019Belle Plaine 56 - 46 W
2/18/2019Lake Crystal-Wellcome Memorial57 - 63 L
2/19/2019Norwood-Young America 45 - 65 L
2/21/2019Blake School (The)69 - 52 W
2/26/2019Sibley East 66 - 52 W
3/1/2019Jordan 47 - 57 L

Full Schedule
Head Coach:
Eric Specht
especht@isd721.org
Assistant Coach:
B-Squad - Lora Angileno
C-Squad - John Schmiesing
Student Manager:
Sarah Colwell, Caitlyn Gare, Amanda Onken, Amelia Schatz

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    February 26, 2019
    March 1, 2019

    March 5 Sub Finals
    March 8, Section Final
    (see bracket or Region 2A winter calendar for all dates and sites)



    High Seed
    Mkato East (S) Watertown-Mayor(N)
    MN State - Mankato
    MN State - Mankato
  •  
  • Brackets

    Minnesota River Standings
    Norwood-Young America 13-1-0
    Tri-City United 11-3-0
    Jordan 11-3-0
    Belle Plaine 8-6-0
    Mayer Lutheran 5-9-0
    Le Sueur-Henderson 1-13-0
    Sibley East 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499