Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
North Wright County River Hawks        (13-4-1)
** This team is a cooperative sponsorship between: Monticello High School, St. Michael-Albertville H.S.,
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Lizzy Jones G 11
2 Lily Johnson D 12
3 Bailey Hoffmann F 11
4 Megan Sullivan D 12
5 Chloe Finnerty D 9
6 Kylee Wirtz F 12
7 Kallie Lehmann D 11
8 Mya VanKuyk F 10
9 Sydney Lemke F 11
10 Mackenzie Bourgerie F 11
11 Mackenzie Dunn D 10
12 Lauren Rokala D 12
14 Kallie Christianson D 11
15 Selena Delgado F 10
16 MacKenzie Petersen F 12
17 Brinna Martin D 11
18 Julia Walters F 11
20 Erin Jensen F 11
21 McKenna Wilson D 11
22 Clare Chambers D 11
23 Sydney Petersen F 9
24 Blair Boutet F 11
26 Maddy Gundberg D 10
27 Payton Allen D 12
29 Alicia DeAntoni F 12
30 Lacey Mader G 10
34 Megan Copeland D 11
35 Anna LaRose G 11
Schedule
11/8/2018Saint Cloud Icebreakers4 - 0 W
11/16/2018Delano Rockford0 - 0
11/20/2018CambridgeIsanti/Mora/Pine City2 - 4 L
11/27/2018Princeton/Big Lake/Becker11 - 0 W
11/30/2018Chisago Lakes 8 - 1 W
12/1/2018Moorhead 7 - 1 W
12/4/2018Eastview 0 - 0
12/8/2018Roseau 4 - 5 L
12/11/2018Buffalo H.S.3 - 2 W
12/14/2018Rogers 0 - 0
12/18/2018Brainerd H.S.0 - 0
1/5/2019Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres0 - 0
1/8/2019CambridgeIsanti/Mora/Pine City0 - 0
1/15/2019Chisago Lakes 0 - 0
2/1/2019Rogers 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Cailyn McCauley
cailynm@stma.k12.mn.us
763.497.2192 Ext. 8147
Assistant Coach:
Kevin Finnerty
Tim Hanson

State Tournament
February 20-23, 2019
Xcel Energy Center & Ridder Arena
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    Wednesday - February 6,
    2019 - Seeding Coaches
    Vote

    Saturday - February 9,
    2019 - QF

    Tuesday - February 12,
    2019 - SF

    Friday - February 15,
    2019 - Finals
    Thursday - 7 pm - Play-In Game @ High Seed

    Saturday - Time TBD - QF @ High Seed

    Tuesday - 7 pm - SF @ High Seed

    Friday - 7 pm - Finals @ Neutral 'Site TBD
  •  
  • Brackets

    Mississippi 8 Standings
    CambridgeIsanti/Mora/Pine City 5-0-0
    North Wright County River Hawks 5-1-0
    Princeton/Big Lake/Becker 3-2-0
    ST.Francis/North Branch 3-5-0
    Buffalo H.S. 1-2-1
    Rogers 0-0-0
    Chisago Lakes 0-4-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499