Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Moorhead High School        (16-11-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Carson Kosobud D 11
3 Matt Herbranson F 11
4 Jack Fahrendorf C 12
5 Landon Overbo C 10
6 Carter Randklev W 10
7 Jack Stensgard W 12
8 Cooper Tietz C 12
10 Luke Olson D 12
11 Cole O'Connell F 10
13 Carter Howell D 11
16 Jacob Holtgrewe F 11
18 Codee Brace W 12
20 Kyle Opp F 12
21 Jack Stetz F 10
22 Patrick O'Connor D 12
23 Eli Johnson D 12
24 Jake Beedy D 11
25 Alex Erickson D 12
26 Zach Boutain D 12
27 Nolan Westra F 9
30 Lance Leonard G 10
31 Easton Masseth G 12
33 Carter Krier G 10
Schedule
11/28/2015Andover 7 - 2 W
12/1/2015Bemidji 0 - 5 L
12/3/2015Fargo South12 - 1 W
12/8/2015Roseau 4 - 2 W
12/12/2015Minnetonka 1 - 7 L
12/18/2015Benilde-St. Margaret's School1 - 6 L
12/19/2015Bloomington Jefferson 4 - 2 W
12/22/2015Brainerd H.S.3 - 4 L
(Overtime)
12/28/2015Maple Grove 1 - 3 L
12/29/2015Prior Lake 1 - 0 W
12/30/2015Stillwater Area 2 - 6 L
1/5/2016Alexandria6 - 1 W
1/7/2016Thief River Falls H.S.4 - 2 W
1/9/2016Breck School3 - 6 L
1/12/2016Bemidji 3 - 2 W
(Overtime)
1/14/2016Brainerd H.S.3 - 2 W
1/16/2016Warroad 3 - 0 W
1/19/2016Roseau 6 - 2 W
1/22/2016St. Michael-Albertville H.S.4 - 2 W
1/23/2016Centennial 2 - 3 L
(Overtime)
1/30/2016Grand Rapids 3 - 5 L
2/2/2016East Grand Forks 4 - 2 W
2/4/2016Buffalo 4 - 1 W
2/13/2016Hill-Murray School1 - 2 L
2/16/2016Buffalo 5 - 0 W
(Section 8AA Quarterfinal)
2/20/2016Rogers 4 - 2 W
(Section 8AA Semifinal)
2/24/2016Bemidji 3 - 4 L
(Section 8AA Championship- Overtime)

Full Schedule
Head Coach:
Jon Ammerman
jammerman@moorheadschools.org
218-284-2345
Assistant Coach:
Derek Thompson
Sean Bertie
Tony Kunka
Student Manager:
Cooper Czchotzki
Sam Beedy

State Tournament
March 2-5, 2016
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    Wednesday - February 15, 2017 - Seeding Coaches Vote

    Tuesday - February 21, 2017 - QF

    Saturday - February 25, 2017 - SF

    Wednesday - March 1, 2017 - Finals
    Tuesday - 7 pm - QF @ High Seed

    Saturday - Time TBD - SF @ High Seed

    Wednesday - 7 pm - Final @ Thief River Falls/SCSU/Bemidji
  •  
  • Brackets

    Mariucci Standings
    Thief River Falls H.S. 8-3-0
    Moorhead 6-1-0
    Bemidji 5-1-0
    East Grand Forks 2-1-1
    Roseau 2-8-1
    Warroad 1-2-0
    Crookston Pirates 0-1-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2016 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499