Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Morris Benson Area Storm        (0-0-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Benson High School, Chokio-Alberta High School, Morris Area School, Wheaton High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Brady Backman G 10
2 Brady DeHaan F 9
3 Parker Klemm F 11
4 Hunter Blume D 9
5 Will Breuer D 10
6 Kellen Erdahl D 12
7 Zach Bruns F 10
9 Kolby Goff F 12
11 Jack Riley F 11
12 Mathew Tolifson F 11
14 Tyler Buss D 11
15 Alexander Perowitz F 12
16 Zander Hoffman D 10
17 Brady Loge F 10
19 Michael Halvorson D 12
20 Brady Goff F 10
21 Reece Kuseske F 10
30 Chase Engebretson G 11
30 Peyton LeClair G 10
Schedule
11/27/2018Rocori 0 - 9 L
12/1/2018Windom Area0 - 0
12/4/2018Wadena-Deer Creek2 - 6 L
12/7/2018Bagley/Fosston0 - 0
12/8/2018Red Lake Falls3 - 4 L
12/11/2018Willmar 0 - 0
12/15/2018Fairmont Cardinals0 - 0
12/20/2018Prairie Centre Area3 - 9 L
12/27/2018Fairmont Cardinals0 - 0
12/27/2018Mayville/Portland0 - 0
12/28/2018Mayville/Portland0 - 0
1/3/2019Redwood Valley0 - 0
1/5/2019Worthington 0 - 0
1/7/2019Becker/Big Lake3 - 5 L
1/10/2019Big Lake0 - 0
1/12/2019Fairmont Cardinals0 - 0
1/15/2019Mayville/Portland0 - 0
1/19/2019Windom Area0 - 0
1/26/2019Mayville/Portland0 - 0
2/1/2019Red Lake Falls0 - 0
2/2/2019Worthington 0 - 0
2/5/2019Wadena-Deer Creek0 - 0
2/8/2019Prairie Centre Area0 - 0
2/9/2019Bagley/Fosston0 - 0
2/12/2019Wahpeton0 - 0
2/14/2019Marshall H.S.0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Jeremiah Day
jeremiahd19@gmail.com
(320) 589-4400
Assistant Coach:
Jeff Dehaan
Tony Schultz

State Tournament
March 6-9, 2019
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6A Tournament
    Wednesday - February 13, 2019 - Seeding Coaches
    Vote

    Saturday - February 16, 2019 - Play-In Games (2)

    Tuesday - February 19, 2019 - QF

    Saturday - February 23, 2019 - SF

    Thursday - February 28, 2019 - Finals
    Saturday - Time TBD - Play-off

    Tuesday - 7 pm - QF @ High Seed

    Saturday - 4:00 - 7:00 - SF @ MAC St Cloud

    Thursday - 7 pm - Finals @ MAC St Cloud
  •  
  • Brackets


    No Standings Found for the Selected Conference
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499