Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Mound Westonka High School        (11-12-0)
red.gif
white.gif
HOME OF THE WHITE HAWKS


Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Nicolas Phommahaxay G 11
3 Dameon Jones G 12
4 Thomas Miller G 11
5 Santiago Phommahaxay G 9
10 Cory Hultgren G 12
11 Jameson Sexton G 10
12 Logan Leonard G 9
13 Jack Kraay F 12
20 Calvin MacKell G 10
23 Julius Orenge G 12
24 Isaiah Dempsey F 10
25 Evan Dahl G 12
32 Jamel Broadway F 9
33 Marshall Boser C 12
50 Connor Prok C 10
Schedule
12/5/2017Southwest Christian52 - 75 L
12/8/2017Blake School (The)43 - 53 L
12/11/2017Lester Prairie \ Holy Trinity68 - 50 W
12/15/2017Community of Peace Academy91 - 40 W
12/16/2017Legacy Christian Academy64 - 23 W
12/22/2017South Saint Paul 88 - 54 W
12/28/2017New Ulm 78 - 59 W
12/29/2017Norwood-Young America 61 - 48 W
1/4/2018Bloomington Kennedy 56 - 48 W
1/9/2018Hutchinson 90 - 68 W
1/11/2018Dassel-Cokato 54 - 66 L
1/13/2018Norwood-Young America 56 - 49 W
1/16/2018New London-Spicer 71 - 77 L
1/19/2018Rockford 37 - 71 L
1/23/2018Glencoe-Silver Lake 54 - 56 L
1/26/2018Annandale 57 - 76 L
1/30/2018Litchfield 45 - 52 L
2/2/2018Watertown-Mayer 61 - 60 W
2/5/2018Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.50 - 30 W
2/8/2018Dassel-Cokato 54 - 56 L
2/13/2018New London-Spicer 59 - 69 L
(OT)
2/16/2018Rockford 65 - 73 L
2/20/2018Glencoe-Silver Lake 51 - 54 L
2/23/2018Annandale 23 - 52 L
2/27/2018Litchfield 0 - 0
3/2/2018Watertown-Mayer 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Andre Phillips
andrephil88@hotmail.com
651-492-4542
Assistant Coach:
Brian Ibs
Scott Wasserman
Woody Balut

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 6AAA Tournament
    March 7, 2018
    March 10, 2018
    March 15, 2018
    High Seed
    High Seed
    Chanhassen HS
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Annandale 11-2-0
    New London-Spicer 8-3-0
    Dassel-Cokato 5-1-0
    Rockford 5-3-0
    Glencoe-Silver Lake 5-6-0
    Delano 4-4-0
    Holy Family Catholic 4-4-0
    Orono 3-0-0
    Mound Westonka 2-10-0
    Watertown-Mayer 2-10-0
    Waconia 1-1-0
    New Prague 1-2-0
    Hutchinson 0-0-0
    Litchfield 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499