Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Mound-Westonka/Watertown-Mayer        (14-11-2)
red.gif
white.gif
WELCOME TO MOUND WESTONKA BOYS HOCKEY


Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Jacob Gutekunst D 11
3 JP Oftedahl D 12
4 Cooper Kantola D 9
5 Trent Bowe D 10
8 Blake Harmer F 11
9 Ivan Sunder C 10
10 Ethan Fetters Vandenheuvel F 12
11 Alex Farwell F 12
12 Adam Nobs D 11
13 Davey Peterson D 12
15 Britt Courneya F 12
16 Dominic Musel C 10
17 Luke Holmen F 12
19 Zach Simmons F 12
22 Mitch Krebsbach C 10
25 Carter Hansen D 12
26 Michael Doshan W 9
29 Michael Schroeder F 11
30 Noah Coley G 12
31 Darby Miller G 11
Schedule
11/24/2018North Shore Storm6 - 2 W
11/27/2018Southwest Christian3 - 2 W
11/30/2018Mankato East/Loyola3 - 5 L
(ENG)
12/1/2018New Ulm Eagles2 - 1 W
12/4/2018St. Paul Academy and Summit School6 - 4 W
12/6/2018Rochester Lourdes - Dover-Eyota4 - 2 W
(ENG)
12/8/2018Bloomington Kennedy 3 - 4 L
12/13/2018Minnehaha Academy7 - 0 W
12/15/2018Little Falls H.S.4 - 2 W
12/18/2018Litchfield/Dassel-Cokato4 - 1 W
12/22/2018Minneapolis3 - 1 W
(ENG)
12/27/2018Hutchinson 3 - 4 L
(ENG)
1/3/2019Delano Tigers0 - 5 L
1/5/2019Providence Academy4 - 3 W
(OT)
1/8/2019Waconia 4 - 0 W
1/11/2019New Prague 4 - 0 W
(ENG)
1/15/2019Orono 4 - 3 W
(OT)
1/17/2019Holy Family Catholic 0 - 7 L
1/23/2019Gentry Academy4 - 8 L
1/26/2019Luverne Cardinals6 - 1 W
1/31/2019Waconia 2 - 4 L
2/2/2019Litchfield/Dassel-Cokato3 - 3 T
(OT)
2/5/2019New Prague 1 - 3 L
2/9/2019Orono 0 - 4 L
2/14/2019Hutchinson 1 - 4 L
2/16/2019Delano Tigers3 - 3 T
(OT)
2/22/2019Minneapolis South 3 - 5 L

Full Schedule
Head Coach:
Jake Hindermann
savinpar@hotmail.com
952-210-4805
Assistant Coach:
Austin Hill
Dave Montgomery
Pat Furlong and Holton Strcklen

State Tournament
March 7-9, 2019
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 2A Tournament
    Feb. 17 2020 Play in
    2/19/2020 Quarters 6 &
    8:15
    Feb. 21, 2020 Quarters 6
    & 8:15
    2/24/2020 Semis 6 &
    8:15
    2/27/2020 Final 7 PM
    St Louis Park Rec Center
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Delano Tigers 10-2-1
    Orono 10-4-0
    Holy Family Catholic 6-0-0
    Mound-Westonka/Watertown-Mayer 4-7-2
    Hutchinson 4-6-0
    New Prague 4-8-0
    Waconia 2-9-0
    Litchfield/Dassel-Cokato 1-5-1
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499