Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Mound-Westonka/Watertown-Mayer/SW Christian        (9-15-3)
** This team is a cooperative sponsorship between: Mound Westonka High School, Watertown-Mayer High School, Southwest Christian,
red.gif
white.gif
Welcome to the Mound Westonka Girls Hockey Program


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Sara Larson G 10
4 Avery Finck W 9
5 Sydney Bowe D 11
6 Sydney Hules C 11
7 Lily Hames W 10
8 Lauren Burris W 11
10 Mya Coley C 9
11 Grace Peterson C 9
12 Emily Schepers W 11
14 Brittney Davis W 9
15 Bella Peterson W 8
16 Katelyn Wagner D 12
17 Brooke Pioske D 9
18 Taylor Leonard D 9
19 Jenna Brustad W 9
24 Lydia Schmidtke W 12
28 Montana Courneya D 8
29 Kailey Niccum W 8
30 Taylor Smith G 11
31 Callie Nelson G 9
Schedule
11/11/2017New Ulm Eagles2 - 3 L
11/14/2017Totino-Grace 1 - 2 L
11/16/2017Minneapolis0 - 1 L
11/18/2017Academy of Holy Angels1 - 1 T
(OT)
11/21/2017South Saint Paul 0 - 1 L
11/28/2017Prairie Centre Blue Devils3 - 1 W
12/1/2017Alexandria Area 1 - 3 L
12/5/2017New Prague 5 - 5 T
(OT)
12/8/2017Litchfield-Dassel-Cokato6 - 1 W
12/9/2017ST.Francis/North Branch3 - 0 W
12/12/2017Holy Family Catholic/Waconia Wild Fire1 - 3 L
12/16/2017Willmar 2 - 0 W
12/19/2017Minnesota River5 - 2 W
12/21/2017Delano Rockford2 - 3 L
1/2/2018Osseo - Park Center3 - 0 W
1/5/2018Hutchinson 1 - 3 L
1/9/2018Orono 1 - 1 T
(OT)
1/12/2018New Prague 3 - 6 L
1/13/2018Bloomington Jefferson1 - 2 L
1/16/2018Litchfield-Dassel-Cokato5 - 1 W
1/19/2018Holy Family Catholic/Waconia Wild Fire0 - 4 L
1/25/2018Delano Rockford1 - 3 L
1/27/2018Proctor/Hermantown2 - 1 W
1/30/2018Hutchinson 0 - 3 L
2/2/2018Orono 0 - 4 L
2/8/2018Minnesota River8 - 1 W
2/13/2018Delano Rockford1 - 4 L

Full Schedule
Head Coach:
Claire Goldsmith/Bob Kuehl
goldsmithcl@gmail.com / kuehlb@westonka.k12.mn.us
612-991-5105 / 952-288-4359
Assistant Coach:
Jim Kurtz
Kayla Ingbretson
Kitty Hurley
Student Manager:
Aubrey Sheridan

State Tournament
February 21-24, 2018
Xcel Energy Center & Ridder Arena
  •  
  • Brackets

    Section 2A Tournament
    Feb 8, 2018
    Feb 13, 2018
    Feb 15, 2018
    High Seed
    High Seed
    Gustavus

  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Holy Family Catholic/Waconia Wild Fire 9-2-1
    Hutchinson 7-5-0
    Delano Rockford 6-1-0
    New Prague 2-2-0
    Orono 0-2-1
    Mound-Westonka/Watertown-Mayer/SW Christian 0-4-0
    Litchfield-Dassel-Cokato 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499