Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
New London-Spicer High School        (0-0-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Ashton Engelke OH 11
2 Payton Mages MH 10
3 Tori Nelson RH 12
4 Emily Novak DS 11
5 Abbi Moline RH 11
6 Jordyn Walstrom DS 10
8 Miah Larson OH 11
9 Ashlyn Olson MH 9
10 Paige Olson S 12
12 Mya Krause S 9
13 Kendra Bagley OH 9
14 Emmy Schwartz OH 12
15 Emma Hanson OH 9
16 Hunter Paffrath LI 11
18 Courtney Caskey RH 12
Schedule
8/25/2017Osakis 25-21, 21-25, 15-12, L
8/25/2017Albany Invitational
8/25/2017Braham 25-10, 25-16 L
8/25/2017Sauk Centre 25-17, 25-14 L
8/25/2017Rocori 26-27, 25-12, 15-7 L
8/29/2017Morris Area HS
8/31/2017Albany 25-21, 24-26, 25-20, 20-25, 14-16 W
9/5/2017Paynesville Area 25-21, 25-20, 20-25, 25-19 L
9/11/2017Central Minnesota Christian7-25, 7-25, 14-25 W
9/14/2017Rockford 25-21, 25-17, 21-25, 25-12 L
9/16/2017Minnewaska Area H.S.
9/16/2017Kittson County Central17-25, 26-27 W
9/16/2017Perham 2-0 L
9/19/2017Eden Valley-Watkins 25-23, 25-18, 18-25, 24-26, 15-8 L
9/21/2017Watertown-Mayer 22-25, 25-13, 25-15, 25-19 L
9/23/2017Willmar 25-16, 25-19 L
9/23/2017Willmar Invitational
9/23/2017Albany 25-20, 15-25, 14-16 W
9/23/2017Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.25-17,24-26,15-8 L
9/26/2017Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.25-13,27-25,25-13 L
9/28/2017Glencoe-Silver Lake 25-15, 25-21, 25-19 L
10/3/2017Annandale 25-11, 25-20, 20-25, 25-14 L
10/5/2017Dassel-Cokato W
10/9/2017Willmar 25-16, 25-11, 25-20 L
10/10/2017Litchfield 25-12, 25-14, 19-25, 25-19 L
10/16/2017Mound Westonka 16-25, 17-25, 27-25, 17-25 W
10/31/2017Paynesville Area 14-25, 17-25, 25-14, 25-20, 15-12 L

Full Schedule
Head Coach:
Erin Schoumaker
schoumakere@nls.k12.mn.us
320-354-2252, X2437
Assistant Coach:
Gregg Teisinger
Missy Leuthold
Student Manager:
Maya Larson
Sam Johnson

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    Oct 26, 2017
    Oct 31. 2017
    Nov 2, 2017
    Nov 4, 2017
    High Seed
    High Seed
    TBD
    SMSU (6:00 PM)
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Watertown-Mayer 7-1-0
    Glencoe-Silver Lake 6-1-0
    Waconia 5-0-0
    Annandale 4-1-0
    New Prague 4-1-0
    Hutchinson 3-2-0
    Litchfield 3-4-0
    Mound Westonka 2-3-0
    Delano 2-3-0
    Orono 1-4-0
    Rockford 1-5-0
    New London-Spicer 0-0-0
    Dassel-Cokato 0-4-0
    Holy Family Catholic 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499