Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Barnesville High School        (7-11-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Blilie, Hunter 7
106 Gregg, Dawson 7
106 Hauck, Ayden 7
106 Roller, John 8
106 Rotz, William 8
120 Brenner, Chase 12
120 Grommesh, Gavin 8
120 Roller, Wyatt 10
126 Boone, Timothy 12
132 Rehder, Nathan 12
138 Anderson, Hunter 11
138 Kroll, Jordan 8
138 Mueller, Kaden 7
145 Swenson, Cole 10
170 Kroll, Brady 10
170 Snobl, Preston 12
182 Poepping, Jackson 12
182 Suedel, Gannon 11
195 Wells, Tim 8
138 Kadrmas, Tanner 11
Schedule
12/8/2018Barnesville Individual Tournament0 - 0
12/11/2018New York Mills 21 - 39 L
12/14/2018Big Bear Tournament0 - 0
12/15/2018Big Bear Tournament0 - 0
12/20/2018Staples-Motley 39 - 30 W
12/20/2018Ottertail Central Bulldogs27 - 45 L
1/4/2019Central Cass Letterman's Tournament0 - 0
1/5/2019Central Cass Letterman's Tournament0 - 0
1/8/2019Moorhead 31 - 43 L
1/10/2019Bertha-Hewitt/ Verndale /Parkers Prairie16 - 51 L
1/10/2019West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville18 - 63 L
1/11/2019Paynesville Tournament0 - 0
1/15/2019Pelican Rapids 24 - 52 L
1/15/2019Border West Buccaneers27 - 49 L
1/22/2019Frazee 6 - 57 L
1/24/2019United Clay Becker Badgers42 - 29 W
1/24/2019Fergus Falls 43 - 24 W
1/24/2019Thief River Falls21 - 51 L
1/26/2019HOL Conference Meet0 - 0
1/31/2019Ortonville 42 - 21 W
1/31/2019Ottertail Central Bulldogs24 - 47 L
2/5/2019Wadena-Deer Creek 45 - 18 W
2/8/2019Fertile-Beltrami 40 - 27 W
2/12/2019Wadena-Deer Creek 48 - 15 W
2/12/2019Wadena-Deer Creek 18 - 54 L

Full Schedule
Head Coach:
Scott Snobl
ssnobl@barnesville.k12.mn.us
218-354-2228
Assistant Coach:
Ryan Kempf, Jeff Titus, Tyler Walsh
Nick Paur, Zac Anderson
Student Manager:
Mattea Gardner, Jaycie George, Jaida Poepping, Grace Olson

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 6A Tournament
    Feb 12 1/4 final
    Feb 15 Semi and finals
    Qtrfinals--H. Seed
    Semi-Final & Final @ Wheaton
  •  
  • Brackets

    Heart O'lakes Standings
    Pelican Rapids 2-3-0
    United Clay Becker Badgers 1-0-0
    Perham 0-0-0
    Frazee 0-0-0
    Dilworth-Glyndon-Felton H.S. 0-0-0
    Breckenridge 0-1-0
    Barnesville 0-1-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499