Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
New Ulm Area        (8-15-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: New Ulm High School, New Ulm Cathedral High School, Sleepy Eye High School, Sleepy Eye Saint Mary's High School, G-F-W High School,
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Bode, Jackson 10
106 Brandes, Carter 10
106 Teneyck, Nick 7
113 Hoppe, Rebekah 12
113 Syverson, Nick 12
120 Bertrang, Jacob 10
132 Drill, Jaden 8
132 Mehlhop, Jonathon 10
132 Ranweiler, Cole 9
138 Howk, Sean 11
145 Ranweiler, Hunter 12
145 Zuhlsdorf, Wyatt 12
152 Stark, Tanner 12
160 Miller, Lane 11
170 Hernandez, Julian 8
195 Wenniger, Colby 10
Schedule
12/2/2017Glencoe-Silver Lake Invitational0 - 0
12/5/2017Fairmont/Martin County West12 - 61 L
12/7/2017Sibley East 29 - 33 L
12/14/2017Blue Earth Area 18 - 57 L
12/15/2017Redwood-River Valley0 - 0
12/16/2017Redwood-River Valley0 - 0
12/19/2017Worthington 23 - 40 L
12/21/2017Saint Clair40 - 21 W
12/21/2017St. Peter 13 - 44 L
12/21/2017Scott West12 - 59 L
1/6/2018Norwood-Young America 0 - 0
1/9/2018Marshall Tigers28 - 45 L
1/9/2018Quad County48 - 18 W
1/13/2018Waseca 0 - 0
1/16/2018Dawson-Boyd - Lac Qui Parle - Montevideo United39 - 40 L
1/16/2018Hutchinson H.S.12 - 52 L
1/18/2018Saint Clair/Mankato Loyola44 - 16 W
1/18/2018Saint James Area39 - 34 W
1/20/2018Tracy-Milroy-Balaton\Westbrook-Walnut-Grove21 - 56 L
1/20/2018Adrian Area37 - 28 W
1/20/2018MAHACA29 - 34 L
1/26/2018Redwood-River Valley33 - 42 L
1/26/2018Quad County56 - 14 W
1/26/2018Canby 21 - 40 L
1/30/2018Waseca 36 - 40 L
2/8/2018Fulda/Murray Cty Central63 - 6 W
2/8/2018Windom Area31 - 36 L
2/8/2018Glencoe - Lester Prairie48 - 21 W

Full Schedule
Head Coach:
John Rieser
rieser12627@gmail.com
507-276-8950
Assistant Coach:
Ken Cihak
Kevin Briggs
Troy Kamm

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    Feb 15, 2018
    Feb 17, 2018
    (TEAM)
    TBD
    Marshall
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    Fairmont/Martin County West 10-0-0
    Worthington 6-3-0
    Marshall Tigers 5-1-0
    St. Peter 1-1-0
    Waseca 1-2-0
    Pipestone Area 1-3-0
    New Ulm Area 1-5-0
    Redwood-River Valley 0-0-0
    Redwood-River Valley 0-0-0
    Windom/Mountain Lake 0-0-0
    Jackson County Central 0-0-0
    Luverne 0-4-0
    Saint James Area 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499