Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Orono High School        (9-17-0)
red.gif
white.gif
HOME OF THE SPARTANS


Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Eli Sustacek G 12
3 Tyler Nyquist G 12
4 Mitchell Hirschberg G 12
5 Nick Prentice G 12
10 Simon Rice F 12
11 Jack Welch F 11
13 Nick Byrnes G 11
14 Andy Berrell F 12
15 Sander Weninger F 11
21 Jack Patterson F 11
23 Connor Chappell F 11
24 Jack Norman G 11
30 Jacob Farrell G 9
31 Graham Beltrand F 10
32 Luke Delattre F 11
33 Blake O'Connor F 12
34 Andrew Mandel C 10
42 Michael Delaney F 12
Schedule
11/29/2018Minneapolis Roosevelt 34 - 33 W
12/1/2018Monticello 68 - 55 W
12/4/2018Hopkins 54 - 79 L
12/6/2018Minneapolis Patrick Henry H. S.65 - 73 L
12/8/2018St. Paul Central 45 - 59 L
12/11/2018Mound Westonka 55 - 73 L
12/15/2018Marshall 43 - 60 L
12/18/2018Minneapolis Washburn 59 - 32 W
12/21/2018Hermantown 62 - 64 L
12/22/2018Bemidji 73 - 74 L
(OT)
12/28/2018St. Cloud Tech 59 - 51 W
12/29/2018Maranatha Christian Academy49 - 72 L
1/5/2019Mankato East 63 - 86 L
1/8/2019Chaska 41 - 70 L
1/15/2019Edina 51 - 57 L
1/18/2019Delano 54 - 62 L
1/25/2019Hutchinson 57 - 47 W
1/31/2019Waconia 65 - 71 L
2/5/2019New Prague 37 - 64 L
2/8/2019Delano 71 - 77 L
(OT)
2/15/2019Holy Family Catholic 73 - 66 W
2/19/2019Blake School (The)69 - 47 W
2/21/2019Holy Family Catholic 50 - 56 L
2/22/2019Hutchinson 78 - 75 W
2/26/2019New Prague 58 - 65 L
3/1/2019Waconia 75 - 67 W
3/5/2019Waconia 70 - 77 L
(Section 6AAA)

Full Schedule
Head Coach:
Barry Wohler
bwohler@orono.k12.mn.us
952-449-8425
Assistant Coach:
Bryan Goudy
Luke Runka
Student Manager:
Jada Olson
Justis Reiners

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 6AAA Tournament
    March 5, 2019
    March 9, 2019
    March 14, 2019

    High Seed
    High Seed
    Chanhassen HS
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Litchfield 11-3-0
    Mound Westonka 11-3-0
    New London-Spicer 11-3-0
    Dassel-Cokato 8-4-0
    Rockford 8-6-0
    New Prague 6-0-0
    Waconia 6-4-0
    Delano 6-4-0
    Annandale 6-8-0
    Glencoe-Silver Lake 6-8-0
    Holy Family Catholic 3-6-0
    Watertown-Mayer 3-11-0
    Orono 1-3-0
    Hutchinson 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499