Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Orono High School        (17-10-0)
red.gif
white.gif
HOME OF THE SPARTANS


Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Ament, Blake 10
106 Kariniemi, Dominick 7
106 Musgjerd, Daniel 7
106 Pankonin, Mason 7
113 McPherson, Brady 7
120 McKown, Eli 9
120 Pearce, Devin 7
145 Mahoney, Connor 9
145 Parresol, Jack 7
113 Abed, Parker 9
120 Stevenson, Oliver 8
126 Cano Garnica, Gustavo 10
126 Yockey, Nick 8
132 Beck, Henry 12
132 Jandl, Matt 10
138 Schmid, Jacob 11
145 Simafranca, Nick 12
152 Arneson, Noah 10
152 McCuskey, John 11
152 Saunders, Luke 12
160 Kusske, Adam 11
170 Harstad, Johnny 10
182 Alsaabiri, Rada 12
182 Wilfert, David 10
195 Striggow, Danny 11
220 Albrecht, Shea 10
Schedule
12/6/2018Minneapolis Roosevelt 69 - 12 W
12/6/2018Robbinsdale Cooper 82 - 0 W
12/6/2018St. Paul Como Park H.S.60 - 20 W
12/13/2018Delano 12 - 47 L
12/13/2018Watertown Mayer/ Mayer Luth.24 - 50 L
12/15/2018Rochester John Marshall60 - 24 W
12/15/2018C-E-C Lumberjacks37 - 42 L
12/15/2018Roseville Area 37 - 34 W
12/20/2018Minnetonka 41 - 34 W
12/20/2018South Saint Paul 30 - 42 L
12/20/2018Chaska/Chanhassen Storm Hawks51 - 20 W
1/3/2019Benilde St. Margarets66 - 15 W
1/3/2019Edina 60 - 22 W
1/3/2019Wayzata 33 - 45 L
1/10/2019Hutchinson14 - 56 L
1/10/2019Sibley East 51 - 27 W
1/17/2019Waconia 9 - 68 L
1/17/2019Minneapolis South43 - 30 W
1/24/2019New Prague17 - 54 L
1/26/2019Minneapolis Edison 0 - 0 T
(Tournament)
1/26/2019Orono Tournament0 - 0 T
(Ind. Tourn (6th))
1/26/2019Saint Cloud Tech0 - 0
1/26/2019Osseo0 - 0
1/31/2019Mound-Westonka40 - 28 W
1/31/2019Glencoe - Lester Prairie33 - 27 W
2/1/2019Irondale - Spring Lake Park-St. Anthony Village52 - 28 W
2/1/2019Totino-Grace 21 - 56 L
2/1/2019Buffalo 42 - 28 W
2/16/2019Buffalo 69 - 8 W
(5AA Quarterfinals)
2/16/2019Fridley 45 - 24 W
(5AA Semifinals)
2/16/2019Totino-Grace 28 - 43 L
(5AA Finals)

Full Schedule
Head Coach:
Joe McPherson
joe@gordon-james.com
612-369-3736
Assistant Coach:
Jason Stripling
Nate Matousek
Student Manager:
Morgan McPherson
Olivia Fegers

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 5AA Tournament
    2018 Individual
    Saturday, Feb 23
    Orono High School

    Wright County Standings
    Annand/M Lk Lightning 4-0-0
    Watertown Mayer/ Mayer Luth. 4-1-0
    Dassel-Cokato 4-2-0
    Litchfield 4-3-0
    Waconia 3-0-0
    Delano 1-2-0
    New London-Spicer 1-2-0
    Hutchinson H.S. 1-3-0
    Orono 1-4-0
    Mound-Westonka 1-7-0
    New Prague 0-0-0
    Rockford 0-1-0
    Glencoe - Lester Prairie 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499