Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Pierz High School        (17-8-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Brutger, Blake 8
106 LeBlanc, Jacob 8
106 Radunz, Trevor 9
113 Warzecha, Sebastian 12
120 Andres, Jake 12
120 Funk, Brandon 11
126 Boser, Ross 10
132 Tomberlin, Frank 9
138 Radunz, Austin 12
145 Hoskins, Riley 11
145 Kasper, Colton 12
145 Kroll, Isaac 9
145 Tomala, Brandon 12
160 Kapsner, Reese 12
160 Schlegel, Brandon 11
160 Young, Tanner 11
170 Girtz, Luke 12
170 Hoffman, Daniel 9
170 Huls, Carson 12
182 Gotvald, Jacob 12
195 Dickmann, Austin 12
113 Becker, Cale 10
Schedule
12/7/2018Brainerd "Paul Bunyan"0 - 0
12/8/2018Brainerd "Paul Bunyan"0 - 0  
(5th Place)
12/11/2018LPGE-Browerville Wolves27 - 30 L
12/11/2018Minnewaska Area H.S.32 - 39 L
12/14/2018Big Bear0 - 0
12/15/2018Big Bear0 - 0  
(9th Place)
12/18/2018Mora 48 - 33 W
12/20/2018Milaca/Faith Christian62 - 6 W
12/21/2018Detroit Lakes 20 - 44 L
12/21/2018Hibbing 51 - 18 W
1/3/2019Kimball Area 62 - 3 W
1/4/2019Annand/M Lk Lightning55 - 15 W
1/4/2019Deer River 63 - 12 W
1/4/2019Little Falls H.S.49 - 27 W
1/11/2019Thief River Falls31 - 34 L
1/11/2019United North Central Warriors40 - 28 W
1/11/2019Tracy-Milroy-Balaton\Westbrook-Walnut-Grove34 - 29 W
1/12/2019Bemidji 15 - 53 L
1/12/2019Kenyon-Wanamingo 21 - 46 L
1/12/2019Brainerd H.S.34 - 31 W
1/15/2019Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.78 - 0 W
1/15/2019Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.39 - 37 W
1/18/2019New London-Spicer 0 - 0  
(2nd Place)
1/24/2019Sartell-Saint Stephen 30 - 40 L
2/1/2019Atwater-Cosmos-Grove City H.S.19 - 49 L
2/2/2019Paynesville Area 56 - 19 W
2/2/2019Holdingford 56 - 18 W
2/5/2019Rocori 51 - 16 W
2/5/2019Eden Valley-Watkins 39 - 27 W
2/5/2019Osakis 63 - 10 W
2/8/2019Royalton/Upsala31 - 39 L
2/16/2019Perham 11 - 57 L

Full Schedule
Head Coach:
Skip Toops
stoops@pierz.k12.mn.us
320-468-6458 x1441
Assistant Coach:
Evan Woitalla, Driston Schyma
Jesse Zajac
Student Manager:
Katelyn Stangl, Samantha Stich
Ashley Holmquist, Libbie Boser, Natalie Nash

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament

    TEAM -
    Saturday, Feb. 16 2019
    2019


    Ralph Engelstad Arena - TRF.
  •  
  • Brackets

    Central Minnesota Standings
    Pierz 2-0-0
    Belgrade-Brooten-Elrosa H.S. 2-0-0
    Howard Lake-Waverly-Winsted H.S. 2-0-0
    Kimball Area 2-4-0
    Paynesville Area 2-5-0
    Eden Valley-Watkins 1-1-0
    Holdingford 0-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499