Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Pierz High School        (21-3-1)
** This team is a cooperative sponsorship between: Brainerd High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Olivia King G 12
2 Ella Kalusche F 12
5 Cheyenne Abear F 12
6 Taylor Larson D 10
7 Chantrelle Thayer F 12
8 Emma Booth D 10
9 Sophie Robinson D 11
10 Gabbie Smith F 11
11 Lindsey Booth F 11
12 Shaylee Stroot F 11
14 Jenna Nieman D 11
15 Marre Welinski D 12
16 Emma Smith D 11
17 Georgi Aus F 11
18 Josie Kramer F 11
19 Olivia Wiskow F 12
20 Abby Pohlkamp F 12
24 Reagan Aus D 9
26 Lucy Peterson D 8
35 Breya Sawyer G 8
Schedule
Andover H.S.3 - 2 W
Edina 3 - 4 L
(2OT)
11/13/2018C-E-C Lumberjacks2 - 3 L
11/16/2018Alexandria Area 6 - 0 W
11/19/2018Saint Cloud Icebreakers7 - 3 W
11/24/2018Minnetonka 2 - 2 T
11/27/2018Rocori 3 - 1 W
12/4/2018Moorhead 13 - 0 W
12/11/2018Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres5 - 1 W
12/14/2018Roseau 4 - 2 W
12/15/2018Warroad 2 - 4 L
12/18/2018North Wright County River Hawks4 - 2 W
12/20/2018Alexandria3 - 1 W
12/21/2018Bemidji 6 - 1 W
12/26/2018North Wright County3 - 2 W
12/27/2018Maple Grove2 - 0 W
12/28/2018Breck School4 - 2 W
1/4/2019Grand Rapids-Greenway4 - 2 W
1/8/2019Saint Cloud Icebreakers2 - 1 W
1/11/2019Thief River Falls4 - 2 W
1/17/2019Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres3 - 1 W
1/18/2019Roseau 3 - 0 W
1/22/2019Fergus Falls 3 - 2 W
1/25/2019Eden Prairie 2 - 4 L
1/26/2019Buffalo H.S.0 - 2 L
1/31/2019Moorhead 3 - 1 W
2/5/2019Willmar 5 - 2 W

Full Schedule
Head Coach:
Jack Freeman
Assistant Coach:
Alex Citrowske
Carl Sneep, Tate Rusk
Toby Kvalevog, Sandy Smith
Student Manager:
Grace Ernster
Katie Campbell

State Tournament
February 20-23, 2019
Xcel Energy Center & TRIA Rink at Treasure Island Center
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    Wednesday - February 5,
    2020 - Seeding Coaches
    Vote

    Saturday - February 8,
    2020 - QF

    Tuesday - February 11,
    2020 - SF

    Friday - February 14,
    2020 - Finals



    Saturday - Time TBD - QF @ High Seed

    Tuesday - 7 pm - SF @ High Seed

    Friday - 7 pm - Finals @ Neutral 'Site TBD
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Fergus Falls 9-2-0
    Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres 6-5-0
    Brainerd H.S. 4-0-0
    Alexandria Area 3-3-0
    Saint Cloud Icebreakers 2-4-0
    Rocori 2-9-0
    Willmar 1-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499