Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Pine City High School        (1-6-0)
red.gif
white.gif
Dragon Football


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Dylan Petersen QB 9
2 Konnor Jusczak QB 11
3 Hunter Peacock RB 10
4 Duke Waxberg RB 11
5 Daniel Rike TE 10
6 Dawson Clifford RB 10
7 Jimmy Lindblom QB 9
8 Timmy Johnson RB 9
10 Nick Hansmann QB 12
12 Caleb Fromm QB 10
14 Ahtto Berg WR 11
15 Tucker Dalen WR 11
16 Brody Clark RB 9
17 Gavin Rockstroh RB 9
18 Tanner Wicktor WR 11
20 Colton Blaisdell TE 9
21 Dusty Gross TE 10
24 Mason Loucks RB 10
25 George Ausmus RB 10
26 Dylan Chesbrough WR 11
27 Quentin Miklya RB 12
28 Jordan Johnson TE 11
29 Jacob Lindahl RB 9
31 Cole Waxberg RB 9
32 Isaiah Kelleher RB 10
33 Michael Gerold TE 10
34 Jason Thieman RB 9
35 Tryston West RB 11
36 Peyton Burdine TE 9
37 Tyler Olson TE 9
40 Ryan Plasek RB 9
44 Aussion Ruud WR 9
45 Seth Linnell RB 9
50 DeAndre Sydney OL 9
51 Jarred Juhl OL 9
52 Jeb Wimmer OL 9
53 William Runyan OL 10
57 Christian Fromm OL 11
58 Kenny Goff OL 9
61 TJ Davis OL 9
62 Noah Carlson OL 10
63 JJ Preston OL 11
64 Brice Wersal OL 11
66 Tristen Moore OL 10
67 Blake Hall OL 9
68 Brett Cummings OL 10
70 Avery Maas OL 10
73 Vinny David OL 11
74 Jameson Fulweiler OL 9
75 Edwin Hiler OL 9
76 Robert Decker OL 12
77 Levi Dee OL 9
78 Alex Wimmer OL 12
79 Gabe Hollan OL 11
81 Alex Laven TE 11
82 Kameron Jusczak TE 9
Schedule
8/30/2018Rush City 42 - 0 W
9/7/2018Greenway/Nashwauk-Keewatin12 - 34 L
9/14/2018Two Harbors 0 - 21 L
9/21/2018Aitkin 12 - 24 L
9/28/2018Esko 6 - 12 L
10/5/2018Mora 7 - 48 L
10/11/2018Moose Lake/Willow River12 - 22 L
10/17/2018Crosby-Ironton 8 - 14 L

Full Schedule
Head Coach:
Jared Polzine
jpolzine@isd578.org
320-629-4276
Assistant Coach:
Dennis Howard, Galen Erdmann,
Nate Fort, Zach Stoltz
Wayne Hansmann, David Rarick
Student Manager:
, Daisy Koffler, Jocelyn Rarick

State Tournament
November 8-24, 2018
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 5AAA Tournament
    Oct. 22, 26, Nov. 1. 2019
    High seed and finals @
    St. Cloud State University-5:30 pm.
  •  
  • Brackets

    Northeast Blue Standings
    Mora 5-0-0
    Moose Lake/Willow River 4-1-0
    Crosby-Ironton 2-3-0
    Aitkin 2-3-0
    Esko 1-3-0
    Pine City 0-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499