Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Pipestone Area High School        (13-11-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Carter Nesvold G 12
2 Sam Bobendrier G 12
3 Carter Pottratz G 11
4 Jackson Winter G 11
5 Connor Zephier G 9
10 Solomon Derby G 12
11 Braeden Rieck G 12
12 Cody Thompson F 12
14 Jacob Morgan G 11
20 JT Tinklenberg G 11
21 Josh Tinklenberg F 12
22 Cole Zephier F 12
23 Isaiah Byrnes F 12
24 Reid Homann C 12
32 Brandon Fey C 11
40 Jason Streenstra F 11
44 Hunter Mckinney C 11
Schedule
12/4/2018Southwest Minnesota Christian47 - 55 L
12/6/2018Redwood valley52 - 71 L
12/8/2018Blue Earth Area 72 - 47 W
12/11/2018Martin County West 51 - 41 W
12/13/2018Windom Area 94 - 69 W
12/18/2018Luverne53 - 58 L
12/20/2018Worthington 58 - 65 L
12/29/2018Canby 72 - 43 W
1/5/2019Jackson County Central 66 - 80 L
1/11/2019Marshall 42 - 53 L
1/12/2019Southwest Minnesota Christian73 - 70 W
1/15/2019Dawson-Boyd 57 - 59 L
1/24/2019West Central45 - 50 L
1/25/2019Windom Area 83 - 58 W
1/31/2019Lennox, SD57 - 67 L
2/1/2019Worthington 59 - 66 L
2/5/2019Jackson County Central 46 - 42 W
2/9/2019Fairmont 50 - 48 W
2/15/2019Redwood valley66 - 62 W
2/16/2019Russell-Tyler-Ruthton 59 - 53 W
2/18/2019Marshall 49 - 69 L
2/21/2019Luverne74 - 51 W
2/22/2019Lakeview 74 - 59 W
2/26/2019Murray County Central 63 - 50 W
3/7/2019Jackson County Central 56 - 66 L

Full Schedule
Head Coach:
Chad White
chad.white@pas.k12.mn.us
605-480-2456
Assistant Coach:
Todd Tinklenberg
Troy Bouman
Tucker Coil
Student Manager:
Desirae Dahms
Paige Ahrendt

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    March 2, 2019
    March 7, 2019
    March 9, 2019
    March 14, 2019
    HIGH SEED
    TBD
    SMSU (12:30 PM)
    SMSU (5:00 PM)


  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    Waseca 10-1-0
    Jackson County Central 8-4-0
    Marshall 7-0-0
    Worthington 7-5-0
    Saint James Area 7-6-0
    Windom Area 6-6-0
    Pipestone Area 5-7-0
    St. Peter 4-2-0
    Fairmont 4-6-0
    Redwood Valley 3-3-0
    Luverne 3-6-0
    New Ulm 2-4-0
    Blue Earth Area 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499