Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Prior Lake High School        (20-7-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Benny Smith G 12
3 Marshall Fischer F 12
4 Ryan Murray D 11
5 Jack Schulze F 12
6 Ryan Coyle F 12
8 Carter Collins F 11
9 Noah Beer D 12
10 Kevin Fellows F 11
11 Andrew Krueger D 12
12 Curtis Hansen F 12
15 Tanner Burggraaff F 11
16 Jake Cohn D 11
17 Jack Harris D 11
18 Cole Wagner F 11
19 Jackson Jutting F 9
20 Jack Kennedy D 10
22 Connor Clemons F 12
24 Chase Gackle F 11
27 Matt Denman D 12
35 Drew Scites G 12
Schedule
11/28/2015Eden Prairie 3 - 6 L
12/3/2015Bloomington Jefferson 5 - 1 W
12/5/2015Rosemount 9 - 1 W
12/10/2015Lakeville South 7 - 1 W
12/12/2015Eagan 5 - 0 W
12/17/2015Burnsville 4 - 1 W
12/19/2015Eastview 7 - 0 W
12/22/2015Chanhassen 3 - 2 W
12/28/2015Elk River/Zimmerman1 - 3 L
12/29/2015Moorhead 0 - 1 L
12/30/2015Holy Family Catholic 2 - 5 L
1/5/2016Shakopee 7 - 0 W
1/7/2016Farmington 6 - 4 W
1/9/2016Lakeville North 2 - 3 L
(OT)
1/14/2016Apple Valley 9 - 1 W
1/16/2016Rosemount 7 - 1 W
1/19/2016Duluth East 1 - 3 L
1/21/2016Lakeville South 4 - 2 W
1/23/2016Eagan 5 - 2 W
1/28/2016Burnsville 2 - 1 W
1/30/2016Eastview 3 - 1 W
2/4/2016Shakopee 7 - 0 W
2/6/2016Farmington 3 - 2 W
2/11/2016Apple Valley 6 - 0 W
2/13/2016Lakeville North 6 - 7 L
2/18/2016Chanhassen 5 - 1 W
2/20/2016Minnetonka3 - 2 W
(Semis)
2/24/2016Eden Prairie 2 - 4 L
(EN - Finals )

Full Schedule
Head Coach:
Joe Pankratz
joe@exceedgoals.com
952-693-3035
Assistant Coach:
Kevin Ingvalson
Matt Sartor
Student Manager:
Aly Golla
Temple Stensrude

State Tournament
March 2-5, 2016
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    February 23, 2017
    February 25, 2017
    March 1, 2017
    Final Mariucci Arena 2/24
    6:30 PM. See 2AA Ticket info on Region 2AA Page.
  •  
  • Brackets

    South Suburban Standings
    Lakeville North 14-2-0
    Farmington 12-5-1
    Burnsville 11-5-2
    Prior Lake 10-1-0
    Lakeville South 9-8-1
    Rosemount 7-2-0
    Eastview 5-1-2
    Apple Valley 5-13-0
    Eagan 2-12-2
    Shakopee 0-16-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2016 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499