Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Robbinsdale Armstrong/Cooper Wings        (3-22-1)
** This team is a cooperative sponsorship between: Robbinsdale Armstrong High School, Robbinsdale Cooper High School,
red.gif
white.gif

Home Page Photo

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Olivia Adams F 9
5 Julia Campion F 8
6 Sadie Bresnahan F 11
8 Paige Olsen F 12
9 Leah O'Brien F 11
12 Jenna Ott F 10
13 Autumn Lindgren F 10
14 Paige Loidolt F 8
16 Madie McGuire F 12
18 Caitlin Quinn D 11
19 Hailey Mattson D 10
20 Lauren Price F 12
21 Libby Plath F 9
22 Brynn Anderson F 8
23 Hannah Schneider F 10
24 Makenzie Johnson D 8
26 Kathryn Siede D 10
28 Isabelle Kriesel F 10
30 Kaylee Launderville G 10
32 Lindsey Winter D 12
33 Lindsey Batz G 9
38 Lauren Krueger F 9
Schedule
11/9/2017Rogers 0 - 6 L
11/14/2017Blaine 0 - 7 L
11/18/2017Centennial 0 - 11 L
11/21/2017Maple Grove 0 - 5 L
11/28/2017Champlin Park/Coon Rapids0 - 5 L
12/2/2017Irondale/St. Anthony1 - 4 L
12/5/2017Osseo - Park Center0 - 3 L
12/7/2017Spring Lake Park 2 - 5 L
12/11/2017Totino-Grace 1 - 2 L
12/16/2017Champlin Park/Coon Rapids1 - 6 L
12/19/2017Irondale/St. Anthony3 - 4 L
12/28/2017Armstrong Invitational0 - 1 L
12/28/2017Willmar 0 - 1 L
12/29/2017North/Tartan2 - 2 T
12/30/2017Armstrong Invitational1 - 5 L
1/4/2018Spring Lake Park 2 - 6 L
1/5/2018Dodge County Wildcats1 - 8 L
1/9/2018Osseo - Park Center3 - 2 W
1/13/2018Mankato East/Loyola4 - 3 W
1/16/2018Totino-Grace 3 - 5 L
1/20/2018Andover H.S.0 - 8 L
1/23/2018Anoka 0 - 8 L
1/25/2018Wayzata 0 - 10 L
1/30/2018Elk River 0 - 7 L
2/2/2018Henry Sibley 6 - 2 W
2/7/2018Simley 1 - 3 L

Full Schedule
Head Coach:
Elsa Bruestle
elsa.bruestle@gmail.com
651-231-1157
Assistant Coach:
Barrett Boe
Andy Johnson
Caitlin Bishop
Student Manager:
Abby Blumer
Sarah Miller

State Tournament
February 21-24, 2018
Xcel Energy Center & Ridder Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6AA Tournament
    2019
    Play In game: Thursday, Feb 7 7PM at Parade 8 vs 9.
    Saturday, Feb 9
    (Parade - 4 games)
    Wednesday, Feb 13(Parade - 2 games)
    Friday, Feb 15 (Parade)
    The seeding meeting is Sun Feb 3 at 10 AM at Benilde
    Play in game, QF&SF: Parade Ice Garden
    12:00,2:15,4:30,6:45
    Semis: 5;30/7:30
    Finals: Parade
  •  
  • Brackets

    Northwest Suburban Standings
    Centennial 15-0-1
    Andover H.S. 11-4-1
    Maple Grove 9-3-3
    Champlin Park/Coon Rapids 10-6-0
    Blaine 6-4-0
    Spring Lake Park 5-6-0
    Totino-Grace 3-7-0
    Elk River/Zimmerman 2-4-1
    Irondale/St. Anthony 2-5-0
    Anoka 2-7-0
    Osseo - Park Center 1-6-0
    Robbinsdale Armstrong/Cooper Wings 1-15-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499