Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Rockford High School        (13-9-2)
** This team is a cooperative sponsorship between: Delano High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Aidan Stigman G 10
2 Ben Williams D 10
3 Jack Keranen D 10
4 Benjamin Tormanen F 10
5 Gavin Carson F 10
6 Colin Pettit D 10
7 Kory Dunnigan F 11
8 Brad Pinoniemi F 10
9 Mark Halonen D 11
10 Will Scheck D 10
11 Garrett Durst D 12
12 Hogan Williams F 12
13 Adam Brown F 10
14 Tyler Selstad F 10
15 Tommy Peterson F 12
16 Nate Hanson F 10
17 Jacob Marciniak F 11
18 Trevor Oja F 10
19 Braeden Collings F 10
20 David Dorsey F 10
21 Joseph Blanchard F 12
22 Chuck Campion D 11
23 Kutis Schumacher F 10
24 Chase Halonen F 12
25 Owen Hargarten D 10
26 Chad Halstead F 10
27 Michael Weber F 11
28 Quinn Daly F 12
29 Colin Rowbotham G 10
30 Aaron Kruse G 12
32 Parker Mittelstaedt D 10
33 Colin Lommel D 9
35 Cade Lommel G 11
37 Cody Christenson F 9
39 Luke Truax D 12
Schedule
11/23/2018Thief River Falls H.S.1 - 5 L
11/24/2018East Grand Forks 1 - 4 L
(ENG)
11/29/2018Breck School1 - 4 L
(ENG)
12/4/2018Bloomington Kennedy 11 - 1 W
12/8/2018Buffalo 0 - 5 L
12/11/2018Chanhassen 2 - 2 T
(OT)
12/15/2018Holy Family Catholic 1 - 7 L
12/18/2018Waconia 7 - 1 W
12/21/2018Monticello Moose3 - 6 L
12/27/2018Hibbing/Chisholm8 - 2 W
12/28/2018Greenway/Nashwauk-Keewatin4 - 3 W
12/29/2018Virginia/Mt Iron-Buhl3 - 7 L
1/3/2019Mound-Westonka/Watertown-Mayer5 - 0 W
1/8/2019Hutchinson 4 - 2 W
1/12/2019Litchfield/Dassel-Cokato3 - 2 W
(OT)
1/15/2019St. Cloud Cathedral 0 - 6 L
1/18/2019New Prague 5 - 1 W
1/22/2019Orono 3 - 7 L
1/25/2019Waconia 5 - 1 W
2/2/2019Hutchinson 2 - 1 W
(OT)
2/5/2019Litchfield/Dassel-Cokato5 - 3 W
(ENG)
2/9/2019Minneapolis2 - 0 W
(ENG)
2/12/2019New Prague 2 - 0 W
2/15/2019Orono 0 - 0
2/16/2019Mound-Westonka/Watertown-Mayer3 - 3 T
(OT)

Full Schedule
Head Coach:
Gerrit van Bergen
gerrit.vanbergen@delanoschools.org
763-972-3365 ext. 1854
Assistant Coach:
Chad Wagner
Kevin Johnson, Robbie Stocker
Ron Guild
Student Manager:
Jon Kraus

State Tournament
March 6-9, 2019
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 2A Tournament
    Feb. 18 Play in 7 PM
    Feb 20 Quarters 6 & 8:15
    Feb 21 Quarters 6 & 8:15
    Feb 23 Semis 6 & 8:15
    Feb 28 Final 7 PM
    St Louis Park Rec Center
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Orono 10-3-0
    Delano Tigers 9-2-1
    Mound-Westonka/Watertown-Mayer 4-7-2
    New Prague 4-8-0
    Hutchinson 3-6-0
    Waconia 2-9-0
    Litchfield/Dassel-Cokato 1-4-1
    Holy Family Catholic 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499