Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.        (14-12-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Rocori High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Trent Pientka F 12
4 Eric Johnson F 12
6 Tanner Stanley F 10
7 Cameron Lemke F 12
8 Nick Rutledge F 11
9 Luke Johnson F 12
10 Sam Howard F 12
11 Nathaniel Venable D 12
12 Griffin Bjerke F 11
13 Griffin Duininck F 11
15 Dillon Pulsifer D 10
16 Blake Blattner F 11
18 Taten Swart F 12
19 Quintin Ruhland D 12
21 Logan Stellmach F 11
22 Colton Baumgarten D 11
23 Ethan Howard D 11
30 Blake Vogt G 12
33 Josh Venable G 10
34 Braeden Cremers D 12
Schedule
11/27/2018Morris Benson Area Storm9 - 0 W
11/29/2018St. Cloud4 - 7 L
11/30/2018Prairie Centre Area8 - 2 W
12/4/2018Sartell-Saint Stephen 1 - 5 L
12/6/2018Alexandria Area 1 - 5 L
12/7/2018Litchfield/Dassel-Cokato1 - 2 L
12/14/2018Fergus Falls 3 - 5 L
12/15/2018Breckenridge-Wahpaton Blades6 - 1 W
12/18/2018Willmar 2 - 0 W
12/20/2018Sauk Rapids-Rice 5 - 3 W
12/21/2018Wadena-Deer Creek7 - 1 W
12/27/2018St. Cloud Cathedral 2 - 7 L
12/28/2018St. Francis 3 - 4 L
(OT)
12/29/2018Northern Lakes Lightning6 - 1 W
1/8/2019Little Falls H.S.0 - 1 L
1/10/2019St. Cloud2 - 3 L
1/12/2019Northern Lakes Lightning7 - 3 W
1/15/2019Sartell-Saint Stephen 1 - 5 L
1/22/2019Alexandria Area 2 - 5 L
1/24/2019Fergus Falls 4 - 3 W
1/31/2019Willmar 3 - 2 W
(OT)
2/2/2019Detroit Lakes High School3 - 2 W
2/4/2019Sauk Rapids-Rice 4 - 1 W
2/12/2019Hutchinson 6 - 0 W
2/14/2019Brainerd H.S.1 - 5 L
2/19/2019Brainerd H.S.2 - 0 W
2/23/2019St. Cloud Cathedral 0 - 6 L

Full Schedule
Head Coach:
Jack Freeman
freemanj@rocori.k12.mn.us
218-330-6948
Assistant Coach:
Aaron Stellmach
Mike Bailey
Zach Johnson

State Tournament
March 7-9, 2019
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6A Tournament
    Wednesday - February 12, 2020 - Seeding Coaches
    Vote

    Saturday - February 15, 2020 - Play-In Games (2)

    Tuesday - February 18, 2020 - QF

    Saturday - February 22, 2020 - SF

    Thursday - February 27, 2020 - Finals
    Saturday - Time TBD - Play-off

    Tuesday - 7 pm - QF @ High Seed

    Saturday - 4:00 - 7:00 - SF @ MAC St Cloud

    Thursday - 7 pm - Finals @ MAC St Cloud
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    St. Cloud 10-2-0
    Alexandria Area 9-2-0
    Sartell-Saint Stephen 8-3-0
    Rocori 5-8-0
    Brainerd H.S. 2-0-0
    Sauk Rapids-Rice 1-4-0
    Fergus Falls 0-0-0
    Willmar 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499