Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Rocori High School        (6-21-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Sam Olson 12
5 Mason Primus 12
15 Corbyn Alexander 11
21 Mason Roos 11
24 Jacob Kooiman 12
25 Andrew Anderson 10
32 Blake Miller 11
32 Dominik Cantu-Polster 11
33 Vincent Schleppenbach 12
35 Connor Davis 11
42 Dylan Rausch 11
42 Gage Piehl 11
43 Kenny Davis 11
45 David Blattner 11
45 Noah Szafranski 11
55 Matthew Waletzko 12
Schedule
11/25/2017Fergus Falls 0 - 0
12/1/2017Monticello 53 - 71 L
12/2/2017St. Cloud Cathedral 33 - 53 L
12/5/2017Fergus Falls 64 - 74 L
12/14/2017Alexandria Area 64 - 72 L
12/15/2017Albany 52 - 46 W
12/19/2017Brainerd 72 - 77 L
12/21/2017St. Cloud Tech 47 - 67 L
12/29/2017Big Lake 63 - 64 L
(OT)
12/30/2017Princeton 75 - 67 W
1/4/2018Willmar 57 - 76 L
1/6/2018Delano 39 - 73 L
1/8/2018Eden Valley-Watkins 57 - 64 L
1/9/2018Sauk Rapids-Rice 62 - 74 L
1/12/2018St. Cloud Apollo 51 - 67 L
1/18/2018Sartell-Saint Stephen 52 - 51 W
1/20/2018Becker 56 - 51 W
1/23/2018Little Falls 70 - 37 W
1/26/2018Fergus Falls 50 - 61 L
1/30/2018Zimmerman H.S.62 - 57 W
2/1/2018Alexandria Area 60 - 71 L
2/5/2018Brainerd 52 - 72 L
2/9/2018St. Cloud Tech 55 - 62 L
2/13/2018Willmar 57 - 67 L
2/15/2018Sauk Rapids-Rice 62 - 77 L
2/20/2018St. Cloud Apollo 75 - 77 L
2/23/2018Sartell-Saint Stephen 61 - 80 L
3/6/2018Monticello 55 - 74 L

Full Schedule
Head Coach:
Nate Guetter
guettern@rocori.k12.mn.us
320.685.8683
Assistant Coach:
Dave Sorensen, Ted Faber Dave Hinkemeyer
Kale Seifert, Chris Hinkemeyer
Tim Holthaus, Justin Walters
Student Manager:
Jake Donabauer, Dalton Thelen
Nick Schramel

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 5AAA Tournament
    Saturday - March 2, 2019 QRF Seeding

    Tuesday - March 5, 2019 - QF

    Saturday - March 9, 2019 - SF

    Thursday - March 14, 2019 - Final
    7 pm - Tuesday - QF @ High Seed

    6 - 7:45 pm - Saturday SF @ SCSU

    7 pm - Thursday - Final @ SCSU
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Willmar 15-1-0
    St. Cloud Tech 11-4-0
    Sauk Rapids-Rice 9-7-0
    Fergus Falls 7-3-0
    Alexandria Area 6-8-0
    St. Cloud Apollo 6-10-0
    Brainerd 3-5-0
    Rocori 1-10-0
    Sartell-Saint Stephen 0-10-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499