Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
River Lakes Stars        (9-12-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Albany High School, Belgrade-Brooten-Elrosa H.S., Eden Valley-Watkins High School, New London-Spicer High School, Paynesville Area High School, Rocori High School, St. John's Prep, Community Christian High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Cole Fahey F 11
4 Blake Karsch F 12
5 Eric Zimmer F 12
6 Grant Thompson F 10
7 Cody Pulsifer F 11
8 Matt Prozinski D 11
9 Joe Spaulding F 12
10 Keenan Corona F 12
11 Connor Beltz F 9
13 Drake Johnson F 10
14 Dylan Thrush F 11
15 Christopher Thormodson F 11
16 Nathan Schultz D 12
17 AJ Gertken F 12
18 Hunter Sjoberg F 10
19 Bryce Savage D 11
21 Kyle Pulsifer F 10
22 Mitch Feldhege D 12
23 Zachary Holzer F 10
25 Derek Boonstra F 12
26 Lex Karsch F 10
27 Ethan Parsons D 11
28 Nick Demuth D 12
29 Kenneth Mooney F 10
31 Michael Mies F 10
32 Antonia Dejuliannie F 10
33 Nicholas Skluzacek G 10
34 Will Fink F 11
35 Trevor Meed G 11
36 Cole Gertken F 10
39 Andrew Lyon F 10
40 Bradley Counter F 10
41 Nikolai Jenson D 7
42 Mitchell Schirmers D 10
43 Joshua Evans D 10
45 Jared Pemble F 10
46 Jeremiah Evans F 10
47 Raymond Griffin F 10
48 Ian Hamling F 10
49 Hunter Vandeputte F 9
50 Payton Madison F 7
51 Jake Jenson F 9
Schedule
11/22/2013Litchfield/Dassel-Cokato3 - 1 W
11/26/2013Prairie Centre Area3 - 2 W
(OT)
12/3/2013Willmar 2 - 6 L
12/5/2013Brainerd/Pillager0 - 6 L
12/10/2013Morris Benson Area Storm6 - 1 W
12/12/2013St. Cloud Apollo 1 - 3 L
12/17/2013Saint Cloud Tech6 - 0 W
12/19/2013Sartell-Saint Stephen 2 - 11 L
12/26/2013Providence Academy4 - 3 W
(Tournament)
12/27/2013Monticello-Annandale-Maple Lak3 - 8 L
(Tournament)
12/28/2013St. Cloud Cathedral 1 - 8 L
(Tournament)
1/9/2014Sauk Rapids-Rice 0 - 7 L
1/11/2014Fergus Falls 0 - 0
1/17/2014Becker/Big Lake3 - 1 W
1/21/2014Brainerd/Pillager0 - 8 L
1/24/2014Saint Cloud Tech3 - 4 L
1/25/2014Northern Lakes Lightning6 - 3 W
1/30/2014Sartell-Saint Stephen 3 - 2 W
2/1/2014Bemidji 2 - 5 L
2/3/2014Fergus Falls 2 - 6 L
2/6/2014Alexandria 0 - 5 L
2/7/2014Willmar 2 - 3 L
2/8/2014St. Cloud Apollo 0 - 0
2/11/2014Sauk Rapids-Rice 0 - 0
2/15/2014Becker/Big Lake9 - 3 W
2/18/2014Roseau 3 - 4 L

Full Schedule
Head Coach:
John Pulsifer
jpconstruction@tds.net
320.212.8202
Assistant Coach:
Brent Waldermarsen
Douglas Heikkila
Kirby St. John
Student Manager:
Kallie Schreifels, Morgan Hennen
Tiffany Scherber

State Tournament
March 5-8, 2014
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    Wed - Feb 12, 2014 - Seeding

    Sat - Feb 15, 2014 - Play-In Game High Seed

    Tue - Feb 18, 2014 - QF High Seed

    Sat - Feb 22, 2014

    Wed - Feb 26, 2014 - Finals
    7 pm - Play-off - QF - SF @ High Seed

    7 pm - Final @ Thief River Falls/SCSU/Bemidji
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Alexandria 12-2-1
    Sartell-Saint Stephen 6-9-1
    Brainerd/Pillager 4-1-1
    Sauk Rapids-Rice 3-2-0
    Willmar 2-3-1
    River Lakes Stars 2-9-0
    Saint Cloud Tech 1-4-0
    Fergus Falls 0-0-0
    St. Cloud Apollo 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
    Copyright 1994-2013 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735
    (763) 560-2262    FAX (763) 569-0499