Home      Administration
  Soccer, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Rocori High School        (3-5-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Janessa Steil G 11
0 Maggie Linz D 11
1 Briana Hendrickson M 9
2 Olivia Hennen D 12
3 Yeritzah Ayala F 12
4 Keira Wahlberg D 10
5 Ella Austreng D 11
7 Kassandra Ayala D 8
8 Jessica Salas D 12
9 Yammile Rodriguez D 10
11 Sophia Cantu-Polster F 10
12 Olivia Tronbak F 9
13 Bree Griffin D 10
14 Madi Goebel D 11
15 Delaney Griffin M 11
16 Brooke Krebs D 11
17 Hailey Kramer D 10
19 Olivia Metzger D 8
20 Clare Pederson F 11
21 Julia Kammers F 12
22 Noelle Walsh D 10
23 Jaelyn Owen D 11
Schedule
8/23/2018Hutchinson 0 - 4 L
8/24/2018Mayer Lutheran H.S.1 - 2 L
8/28/2018Willmar 0 - 5 L
9/4/2018St. Cloud Tech 0 - 0
9/4/2018St. Cloud Tech 0 - 0
9/6/2018Melrose Area 7 - 4 W
9/6/2018Melrose Area 0 - 0
9/11/2018Brainerd H.S.1 - 4 L
9/13/2018Alexandria Area H.S.0 - 4 L
9/15/2018Crookston 5 - 0 W
9/15/2018Melrose Area 0 - 0
9/15/2018Walker-Hackensack-Akeley/CL-B5 - 0 W
9/15/2018Melrose Area 0 - 0
9/18/2018Fergus Falls 0 - 0
9/18/2018Fergus Falls 0 - 0
9/21/2018Cambridge-Isanti 1 - 3 L
9/24/2018St. John's Prep6 - 1 W
9/25/2018Willmar 0 - 3 L
10/3/2018Sauk Rapids-Rice 0 - 4 L
10/4/2018Sartell-Saint Stephen 0 - 7 L
10/8/2018St. Cloud Apollo 1 - 7 L

Full Schedule
Head Coach:
Brian Kothrade
kothradeb@rocori.k12.mn.us
320-685-7534 ext 3146
Assistant Coach:
Grant Johnson
Patricia Ayala

State Tournament
October 23 - November 2, 2018
Various Sites/U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    2018 - North 8 Teams -
    South 8 Teams

    Seeding (QRF)
    Wednesday,
    October 10, 2018

    Thursday - October 11,
    2018 -
    1st Round

    Saturday - October 13,
    2018
    (QF)

    Tuesday - October 16,
    2018
    (SF)

    Thursday - October 18,
    2018
    (Final)
    Home Site 1st Round - QF - SF

    Final at North Neutral Site - Time TBD
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Brainerd H.S. 10-0-0
    Sartell-Saint Stephen 5-2-1
    St. Cloud Apollo 5-3-0
    Sauk Rapids-Rice 5-5-0
    Alexandria Area H.S. 2-2-0
    Willmar 2-5-0
    Rocori 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499