Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
River Lakes Stars        (5-7-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Albany High School, Belgrade-Brooten-Elrosa H.S., Eden Valley-Watkins High School, New London-Spicer High School, Paynesville Area High School, Rocori High School, St. John's Prep, Community Christian High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Tyra Johnson D 10
3 Sierra Flint F 12
4 Jaiden Deming F 11
5 Hannah Zimmer F 9
6 Brianna Deming D 9
7 Brooke Lemke F 9
8 Abigail Kuhlman F 10
9 Ivy Bolle F 10
10 Paige Olson F 12
11 Courtney Hanson D 12
12 Olivia Haines D 9
13 Aubrey Griffin F 9
14 Eva Schueler F 8
15 Kianna Roeske F 8
16 Paige Blattner D 8
17 Jordyn Bebus F 8
19 Shelby Gately D 11
20 Hailey Kramer F 9
22 Abby Bolle D 12
23 Myckenzie Cremers F 9
24 Emma Ruegemer D 10
25 Amanda Bijold F 12
29 Jordyn Tomaszewski G 12
31 Nicole Wander G 11
33 Mya Jodsaas G 10
Schedule
11/16/2017Buffalo H.S.4 - 6 L
11/18/2017Roseau 0 - 3 L
11/28/2017Brainerd H.S.0 - 0
11/30/2017Saint Cloud Icebreakers0 - 3 L
12/1/2017Prairie Centre Blue Devils5 - 1 W
12/5/2017Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres4 - 1 W
12/7/2017Hutchinson 2 - 1 W
12/9/2017Moorhead 3 - 4 L
12/12/2017Alexandria Area 3 - 2 W
(OT)
12/14/2017Fergus Falls 1 - 4 L
12/28/2017Hastings 2 - 1 W
(OT)
12/29/2017New Prague 0 - 0
1/2/2018Saint Cloud Icebreakers0 - 3 L
1/4/2018Brainerd H.S.0 - 6 L
1/23/2018Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres0 - 0
1/25/2018Fergus Falls 0 - 0
1/27/2018Minneapolis0 - 0
2/5/2018St. Paul United0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Amanda Monkman
amandamonkman4@gmail.com
218-779-6491
Assistant Coach:
Alyssa Meed, Sydney Caron
Jim Caron
Mark Johnson
Student Manager:
Abby Bullard

State Tournament
February 21-24, 2018
Xcel Energy Center & Ridder Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6A Tournament
    Monday - February 5,
    2018 - Seeding
    Coaches Vote

    Thursday - February 8,
    2018
    - QF

    Tuesday - February 13,
    2018
    - SF

    Thursday - February 15,
    2018 - Finals
    Thursday - 7 pm - QF @ High Seed

    Tuesday - 7 pm - SF @ High Seed

    Thursday - 7 pm - Finals @ Alexandria
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Saint Cloud Icebreakers 6-1-2
    Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres 4-4-2
    Brainerd H.S. 2-0-0
    River Lakes Stars 2-3-0
    Alexandria Area 1-2-0
    Willmar 0-0-0
    Fergus Falls 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499