Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Rushford-Peterson High School        (15-12-0)
red.gif
white.gif
Girls Volleyball Activity Page


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Alyvia Eide DS 10
6 Kaitlyn Bieberdorf MH 12
7 Alora Wilkemeyer OH 10
8 Julissa Trejo DS 12
9 Jaelyn Connaughty S 12
10 Kjersta Hinz MH 12
11 Peyton Hoiness S 12
12 Lauren Lawston OH 12
13 Kaylee Ruberg OH 8
14 Cora Bauer RH 12
15 Megan Oian DS 12
16 Lakyn Rasmussen OH 10
18 Elly Malone OH 9
19 Kaleah Davis RH 11
Schedule
8/30/2018Wabasha-Kellogg 7-25,6-26,23-25 L
9/1/2018Mabel-Canton 13-25,13-25 L
9/1/2018Lanesboro 25-16,26-24 W
9/1/2018Grand Meadow 23-25,25-23,5-2 W
9/1/2018Spring Grove 16-25, 25-20 L
9/1/2018Grand Meadow 25-16, 25-15 L
9/1/2018Waukon25-19,16-25 L
9/1/2018Kingsland21-25,25-14 W
9/4/2018Chatfield 21-25, 25-18, 15-25, 25-27 W
9/6/2018La Crescent- Hokah 26-24, 25-10, 25-19 W
9/10/2018Houston 19-25, 25-22, 23-25, 21-25 W
9/11/2018Plainview-Elgin-Millville 25-16, 25-12, 19-25, 25-15 W
9/13/2018Lewiston-Altura 12-25, 18-25, 10-25 L
9/15/2018Wabasha-Kellogg Tournament
9/15/2018Fillmore Central 20-25,25-22 W
9/15/2018Lanesboro 26-27,15-25 W
9/15/2018Lake City 25-17, 22-25 L
9/15/2018Norwood-Young America 25-8, 25-17 L
9/17/2018Dover-Eyota 25-17,25-22, 25-13 W
9/18/2018Cotter 25-17, 24-26, 25-22, 25-19 W
9/25/2018Lewiston-Altura 25-21, 27-29, 17-25, 18-25 L
9/27/2018Dover-Eyota 25-10, 25-23, 28-30, 23-25, 15-8 W
10/2/2018Chatfield 19-25, 25-17, 25-16, 31-29 W
10/4/2018Fillmore Central 25-18,21-25,25-12,26-24 L
10/9/2018St. Charles 22-25, 9-25, 19-25 L
10/11/2018Caledonia 20-25, 8-25, 21-25 L
10/16/2018Southland 9-25, 13-25, 9-25 W
10/22/2018Schaeffer Academy25-17,25-20,25-27,25-21 W
10/25/2018Spring Grove 21-25, 25-16, 25-15, 25-19 L

Full Schedule
Head Coach:
Nicole Schultz
nicoleschultz@r-pschools.com
507-864-7786
Assistant Coach:
Amy Drinkall
Brooke Lea
Hannah Pape
Student Manager:
Paige Dailey

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 1A Tournament
    Oct. 22, 25, 27
    Nov. 1 (Sub Finals),
    Nov. 3 (Section Finals
    2018
    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester, MN
  •  
  • Brackets

    Three Rivers Standings
    Wabasha-Kellogg 11-0-0
    Fillmore Central 10-1-0
    Caledonia 9-2-0
    Lewiston-Altura 8-3-0
    St. Charles 6-5-0
    Cotter 6-5-0
    Rushford-Peterson 6-5-0
    Dover-Eyota 4-7-0
    Chatfield 2-8-0
    Plainview-Elgin-Millville 2-9-0
    La Crescent- Hokah 1-7-0
    Southland 0-11-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499