Home      Administration
  Track and Field, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Belle Plaine H.S.        (0-0-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Adam Stiemke 9
0 Aiden Fogarty 11
0 Alexander Feddersen 11
0 Alexander Vandermark 7
0 Andrew Cunat 9
0 Andrew Siegle 8
0 Austin Eyrich 9
0 Avery Mohlin 11
0 Ben Hunsader 11
0 Bennett Rerick 10
0 Benton Seifert 8
0 Bryan Steen 11
0 Chase Alander 7
0 Christian Knafa 8
0 Collin Fahey 10
0 Connor Mulroy 11
0 Connor O'Brien 8
0 Daniel Cooper 11
0 Dionicio Randle 8
0 Drew Hastings 11
0 Dylan May 11
0 Elijah Roell 10
0 Elliot Barnes 11
0 Elliot Rudd 12
0 Emmett Fahey 9
0 Emmett Gerres 8
0 Evan Olson 8
0 Ezra Fahey 7
0 Gunnar Geisler 9
0 Henry Reiter 9
0 Hunter Lilleskov 8
0 Hunter Schmidt 12
0 Ian Roell 7
0 Jace Schoon 12
0 Jackson Kirchner 8
0 Joseph Ott 8
0 Joseph Stevens 11
0 Josh Gregory 11
0 Josh Hennes 12
0 Josh Yeates 11
0 Jude Rodriguez 7
0 Justin Sheriff 8
0 Kai Schimon 9
0 Kevin He 9
0 Logan Renynolds 7
0 Logan Wickland 8
0 Matthew Olson 8
0 Max Larson 10
0 Maximus Conrad 8
0 Merrik Giesen 8
0 Mike Schultz 7
0 Mitchell Tracy 8
0 Nehemiah Juaire 10
0 NIck Grams 12
0 Noah Dauwalter 12
0 Oliver Rudd 8
0 Patrick King 7
0 Ryan Reetz-Marispini 7
0 Ryan Retzer 8
0 Sameer Alam 7
0 Samuel Mickus 8
0 Sean Alander 11
0 Shawn Burkel-Golembiski 7
0 Simon Iverson 10
0 Tanner Witt 10
0 Thao Nguyen 9
0 Theodore Mansager 10
0 Thomas Sullivan 12
0 Trevor Roell 12
0 Tristan Cruz 12
0 Victor Baltierrez 11
0 Weston Rosenwinkel 7
0 Xavier Teta 9
0 Zachary Vandermark 7
0 Zebediah Juaire 11
Schedule
4/9/2019Mayer Lutheran 0 - 0
4/9/2019Sibley East 0 - 0
4/15/2019St. Peter 0 - 0
4/23/2019Mayer Lutheran 0 - 0
5/23/2019Minnesota Valle Lutheran H.S.0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Brad Pederson
bpederson@belleplaine.k12.mn.us
952-873-2403
Assistant Coach:
Jacob Nowak
Lisa Jamison
Steve Schroeder
Student Manager:
Bryan Steen

State Tournament
June 7-8, 2019
Hamline University, St. Paul
  •  
  • Brackets

    Section 2A Tournament
    May 23, 2019
    May 23, 2019
    May 23, 2019
    May 23, 2019
    June 1, 2019
    Sub 5 @ Fairmont
    Sub 6 @ St James
    Sub 7 @ Belle Plaine
    Sub 8 @ Glencoe-SL
    Section @ Mankato West

    Minnesota River Standings
    Belle Plaine H.S. 0-0-0
    Jordan 0-0-0
    Mayer Lutheran 0-0-0
    Tri-City United 0-0-0
    Norwood-Young America 0-0-0
    Southwest Christian 0-0-0
    Sibley East 0-0-0
    LeSueur-Henderson H.S. 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499