Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
St. Charles High School        (12-9-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Lindsey Root OH 9
2 Sage Snitker OH 10
3 Jessica Storm DS 12
6 Kiara Perez DS 10
7 Grace Berends RH 12
8 Elle Karlen OH 11
9 Megan Shanahan MH 11
10 Kaitlyn Dailey DS 9
12 Brekkin McCready S 12
13 Natalia VanderZanden MH 12
14 Elie Welch OH 11
15 Keni Mihalovic RH 12
16 Makynna Heimer OH 11
17 Brynn Danielson S 11
18 Jaidan Dorman RH 11
Schedule
8/24/2017Zumbrota-Mazeppa 3-1 L
8/31/2017Chatfield 14-25, 10-25, 21-25 W
9/7/2017La Crescent 3-0 W
9/12/2017Kingsland 23-25, 25-14, 25-20, 17-25, 15-10 W
9/16/2017Elk River 8-25, 16-25 L
9/16/2017Delano 18-25, 19-25 W
9/16/2017Farmington 21-25, 25-23, 15-11 W
9/16/2017Owatonna 19-25, 25-27 L
9/19/2017Wabasha-Kellogg 25-23, 25-23, 25-23 L
9/21/2017Cotter 25-21,23-25,23-25,23-25 W
9/25/2017Lake City 23-25, 25-20, 18-25, 25-20, 15-8 W
9/26/2017Dover-Eyota 25-8, 25-20, 25-13 W
9/28/2017Caledonia 25-14,27-25,25-22 L
10/3/2017Fillmore Central 17-25,25-21,25-19,25-21 L
10/5/2017Rushford-Peterson 14-25, 23-25, 17-25 W
10/7/2017Onalaska (WI)25-22, 20-25, 9-15 L
10/7/2017Onalaska Luther25-20, 25-15 W
10/7/2017Adams-Friendship, WI25-5, 25-20 W
10/10/2017Plainview-Elgin-Millville 22-25, 25-22, 25-20, 25-19 L
10/12/2017Southland 17-25,15-25,9-25 W
10/17/2017Prescott (WI)21-25, 25-15, 13-15 L
10/17/2017Lewiston-Altura 23-25,25-17,20-25.25-16,14-16 L
10/26/2017La Crescent 3-0 W
10/28/2017Red Wing 25-20, 22-25, 25-18, 25-20 L

Full Schedule
Head Coach:
Tracie Schaber
tschaber@schs.k12.mn.us
507-932-4910
Assistant Coach:
Lani Leistikow
Molly Orte
Student Manager:
Brianna Zillmer
Elizabeth Hanson

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 1AA Tournament
    Oct. 22, 25 27
    Nov. 1 (Sub Finals),
    Nov. 3 (Section Finals)
    2018
    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester, MN
  •  
  • Brackets

    Three Rivers Standings
    Caledonia 12-0-0
    Fillmore Central 11-1-0
    Plainview-Elgin-Millville 10-2-0
    Wabasha-Kellogg 9-2-0
    Lewiston-Altura 8-4-0
    St. Charles 7-4-0
    Cotter 4-7-0
    Southland 4-8-0
    Rushford-Peterson 4-8-0
    Chatfield 3-9-0
    La Crescent 1-10-0
    Kingsland 0-1-0
    Dover-Eyota 0-12-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499