Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
St. Cloud Apollo High School        (10-15-0)
red.gif
white.gif
This is TALON TERRITORY

Home Page Photo

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Renell Edwards G 12
2 Marquise Smith G 12
3 Logan Johnson F 10
4 Elijah Edwards F 12
5 Jayden Lister G 12
10 Lukas Theisen G 11
11 Michael Gravelle G 10
12 Juor 'JJ' Dobuol G 12
13 Deng Diew C 10
14 Phillip Dromgoole, Jr. G 12
20 Shaundale Reese Jr G 11
21 Kyle Ripplinger F 12
22 Pouch Dobuol F 10
23 Chang Hoth G 10
24 Clifton Patterson F 11
25 Jack Hoth G 10
31 Mohamed Mohamed G 10
33 John Blommel F 11
Schedule
12/2/2017St. Louis Park 68 - 69 L
12/9/2017Bemidji 80 - 77 W
12/12/2017St. Cloud Cathedral 57 - 72 L
12/14/2017St. Cloud Tech 55 - 62 L
12/15/2017Little Falls73 - 48 W
12/19/2017Alexandria Area 63 - 70 L
(OT)
12/21/2017Willmar 74 - 101 L
12/29/2017Delano 69 - 56 W
12/30/2017Big Lake 58 - 66 L
1/5/2018Sauk Rapids-Rice 58 - 63 L
1/8/2018Becker 78 - 72 W
1/9/2018Sartell-Saint Stephen 64 - 58 W
1/12/2018Rocori 67 - 51 W
1/13/2018Hermantown 85 - 88 L
(OT)
1/16/2018Monticello 59 - 78 L
1/18/2018Fergus Falls 60 - 87 L
1/23/2018Brainerd 71 - 68 W
1/30/2018St. Cloud Tech 74 - 91 L
2/3/2018Buffalo 68 - 59 W
2/5/2018Alexandria Area 64 - 77 L
2/9/2018Willmar 62 - 74 L
2/13/2018Sauk Rapids-Rice 55 - 62 L
2/15/2018Sartell-Saint Stephen 70 - 61 W
2/20/2018Rocori 77 - 75 W
2/23/2018Fergus Falls48 - 68 L
3/2/2018Brainerd0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Jason Allen
jason.allen@isd742.org
320-251-2159
Assistant Coach:
Don Anderson
Dylan Benner
Ryan Bagnal

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Saturday - March 3, 2018 QRF Seeding

    Tuesday - March 6, 2018 - QF

    Saturday - March 10, 2018 - SF

    Thursday - March 15, 2018 - Final
    7 pm - Tuesday - QF @ High Seed

    6 - 7:30 pm Saturday - SF @ SCSU

    7:00 pm - Thursday Final @ Neutral Site
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Willmar 13-1-0
    Sauk Rapids-Rice 9-6-0
    St. Cloud Tech 7-2-0
    Alexandria Area 6-4-0
    St. Cloud Apollo 4-10-0
    Brainerd 3-3-0
    Fergus Falls 1-0-0
    Rocori 1-6-0
    Sartell-Saint Stephen 0-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499