Home      Administration
  Hockey, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Saint Cloud Icebreakers        (14-4-2)
** This team is a cooperative sponsorship between: Holdingford High School, St. Cloud Apollo High School, St. Cloud Cathedral High School, St. Cloud Tech High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Madison Dahnke F 10
3 Abigail Chamernick D 7
4 Kaylee Athmann D 12
5 Taylor Mathiasen F 10
6 Allie Cornelius F 12
8 Lauren Brettingen F 12
9 Rachel Long F 10
10 Kennedy Erickson F 12
11 Courtney Donnelly D 12
13 Chloe Woodman D 10
14 Annika Lenaghan D 10
15 Taylor Holm F 8
17 Brooke Arvidson F 12
18 Jordann Swingle D 10
19 Allison Hayward F 8
20 Miranda Milbauer F 12
21 Caitlin Ruhl F 10
22 Leah Stiegel F 11
24 Gabbie Rud F 10
28 Lauren Cumming D 11
29 Sophia O'Neal D 12
30 Trinity Shields G 9
31 Ema Posingerova G 10
32 Emily Musielewicz G 12
40 Ashlea Arvidson G 10
Schedule
11/9/2017North Wright County River Hawks0 - 2 L
11/16/2017Wayzata 0 - 6 L
11/21/2017Brainerd H.S.1 - 5 L
11/24/2017Northfield 3 - 2 W
(OT)
11/25/2017Marshall School, Duluth5 - 2 W
11/30/2017River Lakes Stars3 - 0 W
12/2/2017Buffalo H.S.5 - 2 W
12/5/2017Willmar 4 - 1 W
12/7/2017Fergus Falls 3 - 2 W
12/14/2017Alexandria Area 2 - 0 W
12/16/2017Rochester Lourdes/Dover-Eyota4 - 0 W
12/19/2017Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres2 - 2 T
(OT)
12/21/2017Willmar 4 - 3 W
12/27/2017Simley 4 - 1 W
12/29/2017Champlin Park/Coon Rapids1 - 4 L
1/2/2018River Lakes Stars3 - 0 W
1/4/2018Moorhead 3 - 2 W
1/9/2018Brainerd H.S.4 - 1 W
1/13/2018East Grand Forks 6 - 0 W
1/19/2018Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres3 - 3 T
(OT)
1/26/2018Thief River Falls0 - 0
1/27/2018Roseau 0 - 0
1/30/2018Alexandria Area 0 - 0
2/1/2018Northern Lakes Lightning0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Nick Thibault
thni0602@stcloudstate.edu
320-257-2120
Assistant Coach:
Jenna Traut
Logan Traut, Zayda Ewing, Katie Windschitl
Mary Spethmann

State Tournament
February 21-24, 2018
Xcel Energy Center & Ridder Arena
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    Wednesday - February 7,
    2018 - Seeding Coaches
    Vote

    Saturday - February 10,
    2018 - QF

    Tuesday - February 13, 2018
    - SF

    Friday - February 16, 2018 -
    Finals
    Thursday - 7 pm - Play-In Game @ High Seed

    Saturday - Time TBD - QF @ High Seed

    Tuesday - 7 pm - SF @ High Seed

    Friday - 7 pm - Finals @ Neutral 'Site TBD
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Saint Cloud Icebreakers 6-1-2
    Sartell/Sauk Rapids Stormin Sabres 4-4-2
    Brainerd H.S. 2-0-0
    River Lakes Stars 2-3-0
    Alexandria Area 1-2-0
    Willmar 0-0-0
    Fergus Falls 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499