Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Saint James Area        (3-3-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Butterfield-Odin High School, St. James High School,
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
Anderson, Gavin 8
Campos, Adrain 10
Garcia, Jose 8
Tobar, Amin 7
106 Anderson, Kollin 7
106 Cardenas, Jayden 8
106 Hart, Tegen 7
106 Miest, Levi 7
106 Parulski, Troy 11
106 Velasco, Gadiel 7
113 Flores, Geovanni 9
113 Olivares, Cesar 10
120 Fast, Derek 8
120 Olivares, Joshua 10
120 Westcott, Wyatt 11
126 Escalante Ibarra, Leonel 9
126 Knickrehm, Austin 10
126 Kulseth, Sam 12
132 Durheim, Jarrett 7
132 Hart, Cade 9
138 Anderson, Lucas 11
138 Rathman, David 7
145 Curry, Willie 7
145 De Paula Silva, Gustavo 11
145 Morales Banda, Erik 11
152 Trejo, Oscar 12
160 Carreon Jr, Alfredo 11
160 Johnson, Jayden 9
160 Johnson, Tallin 11
195 Avalos Rodriguez , Laura 8
220 Espinoza, Isaac 11
285 Johnson, Koltin 9
285 Suarez , Fransisco 11
138 Hanson, Alexander 11
145 Hoppe, Landon 12
182 Brey, Jacob 12
195 Engelking, Peyton 11
Schedule
12/1/2018ST. JAMES INVITATIONAL0 - 0
12/1/2018Jackson County Central 0 - 0
12/1/2018Mankato West 0 - 0
12/6/2018Canby 27 - 45 L
12/6/2018Tracy-Milroy-Balaton\Westbrook-Walnut-Grove3 - 59 L
12/18/2018ST. JAMES TRIANGULAR0 - 0
12/18/2018Adrian Area42 - 28 W
(ST. JAMES TRIANGULAR)
12/18/2018Saint Clair/Mankato Loyola72 - 12 W
(ST. JAMES TRIANGULAR)
12/18/2018United South Central 60 - 21 W
12/21/2018Redwood Riot Invitational0 - 0
12/22/2018Redwood Riot Invitational0 - 0
1/4/2019Waseca 34 - 39 L
1/8/2019Mankato East 37 - 26 W
1/8/2019Maple River 24 - 28 L
1/8/2019Worthington 21 - 45 L
1/10/2019LeSueur-Henderson 0 - 0
1/12/2019Conference Tournament0 - 0
1/15/2019Lake Crystal Wellcome Memorial Area31 - 27 W
1/17/2019ST. JAMES TRIANGULAR0 - 0 T
(ST. JAMES TRIANGULAR)
1/17/2019Madelia/Truman/Martin Luther Jayhawks0 - 0 T
(ST. JAMES TRIANGULAR)
1/22/2019Luverne 0 - 0
(TRIANGULAR)
1/22/2019Fairmont/Martin County West0 - 0
1/25/2019Blue Earth Area 0 - 0
1/29/2019Pipestone Area 0 - 0
1/31/2019Windom Area 0 - 0
2/1/2019Triangular0 - 0
(TRIANGULAR)
2/1/2019Wabasso / Red Rock Central0 - 0
2/5/2019Windom/Mountain Lake Cobras0 - 0
2/7/2019St. Peter 0 - 0
2/14/2019Section Quarter Finals0 - 0
2/16/2019Section Team Semi & Finals0 - 0
2/22/2019Sectional Individual Tournament0 - 0
2/23/2019Section Finals0 - 0
2/28/2019TBD - Tournament0 - 0
3/1/2019TBD - Tournament0 - 0
3/2/2019TBD - Tournament0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Jacob Johnson
jjohnson@isd840.org
507-375-3381
Assistant Coach:
Andy Aukes
Ross Wargula
Shane Nelson
Student Manager:
Stats: Kaitlyn Urban, Hailey Harbitz, Allison Wolle

State Tournament
February 28 - March 2, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 3A Tournament
    Feb 22 & 23, 2019
    (IND)
    Windom

    Big South Standings
    Marshall Tigers 5-0-0
    Worthington 4-1-0
    Fairmont/Martin County West 1-0-0
    Waseca 1-1-0
    New Ulm Area 0-0-0
    Redwood-River Valley 0-0-0
    Redwood-River Valley 0-0-0
    Jackson County Central 0-0-0
    Pipestone Area 0-0-0
    St. Peter 0-0-0
    Saint James Area 0-1-0
    Windom/Mountain Lake Cobras 0-1-0
    Luverne 0-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499