Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
St. Louis Park High School        (10-8-2)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Atticus Raasch* G 12
3 Jackson Hand F 11
4 Jonathan Sorenson* F 12
7 Conor Schubring F 12
10 Jack Wandmacher F 9
11 Sam Baker F 12
12 Shea Pekarek* D 12
13 Jacob Young D 10
14 Avery Pittman F 10
15 Luke Mobley* F 12
16 Sam Berry D 9
17 Connor Johnson D 12
18 William Nicholls F 12
19 McCabe Dvorak F 9
20 Riley Dvorak D 12
22 Willy Basill F 12
25 Blake Neudecker D 12
26 Brenton Ryan F 12
28 Gerald Perelman F 11
39 William Pinney G 10
Schedule
11/28/2017Edina 3 - 8 L
12/5/2017Osseo H.S.0 - 0 T
12/7/2017Minnetonka 2 - 9 L
12/14/2017Lakeville South 2 - 1 W
12/16/2017Marshall School, Duluth1 - 3 L
12/19/2017St. Paul Academy and Summit School7 - 0 W
12/22/2017Benilde-St. Margaret's School2 - 2 T
(OT)
12/26/2017Cretin-Derham Hall 3 - 4 L
12/27/2017Duluth Denfeld 0 - 0 T
12/28/2017Duluth Denfeld 0 - 0 T
12/28/2017St. Cloud5 - 9 L
12/29/2017Duluth Denfeld 0 - 0 T
1/2/2018Hopkins 0 - 0 T
1/5/2018Wayzata 3 - 1 W
1/9/2018Chaska 7 - 1 W
1/11/2018Blake School (The)4 - 4 T
(OT)
1/13/2018Bloomington Kennedy 6 - 0 W
1/16/2018Chanhassen 4 - 0 W
1/20/2018Bloomington Jefferson 0 - 0
1/27/2018Academy of Holy Angels0 - 0 T
1/30/2018Chaska 5 - 6 L
(OT)
2/1/2018AC Wings6 - 2 W
2/3/2018Bloomington Kennedy 10 - 2 W
2/8/2018Chanhassen 3 - 1 W
2/10/2018Bloomington Jefferson 0 - 0
2/13/2018Benilde-St. Margaret's School0 - 4 L
2/15/2018Buffalo 0 - 0
2/22/2018Benilde-St. Margaret's School2 - 1 W
(Section 6AA)
2/24/2018Edina 1 - 6 L

Full Schedule
Head Coach:
Colin Hohman
colinhohman@me.com
6123082413
Assistant Coach:
Neil Greenbush, Andy Sackrison
Dan Batdorf, Chris Dahlin
Jon Zitur, Zach Strouts
Student Manager:
Jacob Fobie

State Tournament
March 7-10, 2018
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 6AA Tournament
    2018
    Play in Tuesday Feb 20th
    QF: Thursday, Feb 22
    SF: Saturday, Feb 24
    Finals: Wednesday,
    February, 28

    Play In: Local/High Seed 7pm
    QF: Local/High Seed: 7:00 pm
    SF: BIG 3:00 + 7:00
    Finals: Mariucci 6:00pm
  •  
  • Brackets

    Metro West Standings
    Benilde-St. Margaret's 7-0-1
    Chaska 7-3-0
    St. Louis Park 6-2-1
    Bloomington Jefferson 3-3-0
    Chanhassen 2-8-0
    Bloomington Kennedy 0-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499