Home      Administration
  Soccer, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Sartell-Saint Stephen High School        (11-5-2)
red.gif
white.gif
Home of the Sabres

Home Page Photo

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Anna Lundeen G 8
0 Natalia Ibarra G 12
1 Sophia Speckhard M 10
2 Reese Kloetzer M 8
3 Ashley Kesler D 12
4 Isabelle Heinen D 11
6 Morgan Kirchner M 11
7 Rebecca Gooding A 11
8 Brenna Chisholm D 11
9 Lauren Schmitz M 10
10 Rachael Wieland M 10
11 Hailey Eibes A 9
12 Jenna Eibes A 12
13 Madison Mollner D 12
14 Saylor Voss M 12
15 Morgan Cromwell M 10
16 Alexis Erikson-Murphy A 11
18 Kendal Coffin M 10
19 Sarah Ufearo D 11
20 Brooke Walters M 12
21 Madison Kruse M 10
22 Izzy Pederson A 12
23 Deborah Ufearo D 10
24 Emma Janu G 12
Schedule
8/23/2018Princeton 3 - 2 W
8/25/2018St. Croix Preparatory Academy2 - 0 W
8/28/2018East Grand Forks 1 - 2 L
8/30/2018Fergus Falls 5 - 2 W
9/11/2018Sauk Rapids-Rice 2 - 1 W
9/13/2018Willmar 1 - 0 W
9/15/2018St. Cloud Tech 1 - 1 T
9/18/2018Becker 0 - 1 L
9/20/2018Brainerd H.S.0 - 4 L
9/22/2018Moorhead 3 - 5 L
(OT)
9/25/2018Alexandria Area H.S.2 - 0 W
9/29/2018Little Falls 2 - 0 W
10/2/2018St. Cloud Apollo 1 - 2 L
10/4/2018Rocori 7 - 0 W
10/8/2018St. Cloud Cathedral 0 - 0 T
(OT)
10/11/2018Melrose Area 6 - 0 W
10/13/2018Sauk Rapids-Rice 4 - 3 W
10/16/2018Detroit Lakes 3 - 0 W
10/18/2018Bemidji 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Roy Snyder
roy.snyder@sartell.k12.mn.us
320-656-3701 ext 3144
Assistant Coach:
Ashley Studanski
Becky Pomeroy
Megan Smallman
Student Manager:
Deborah Ufearo
Hope Turner

State Tournament
October 23 - November 2, 2018
Various Sites/U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    2018 - North 8 Teams -
    South 8 Teams

    Seeding (QRF)
    Wednesday,
    October 10, 2018

    Thursday - October 11,
    2018 -
    1st Round

    Saturday - October 13,
    2018
    (QF)

    Tuesday - October 16,
    2018
    (SF)

    Thursday - October 18,
    2018
    (Final)
    Home Site 1st Round - QF - SF

    Final at North Neutral Site - Time TBD
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Brainerd H.S. 10-0-0
    Sartell-Saint Stephen 5-2-1
    St. Cloud Apollo 5-3-0
    Sauk Rapids-Rice 5-5-0
    Alexandria Area H.S. 2-2-0
    Willmar 2-5-0
    Rocori 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499