Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Sauk Rapids-Rice High School        (2-9-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Braden Tretter G 12
2 Tyler Hemker G 12
5 Brayden Kotcho F 11
11 Ethan Opsahl F 10
12 Kobe Lee G 11
13 Cade Milton-Baumgardner G 12
14 Nathan Valek G 11
15 Landry Seaman G 11
20 Alexander Harren F 9
21 Connor Hemker G 10
22 Christian Rodriguez G 11
24 Josh Krebs F 11
25 Charlie Rucks F 11
31 Carter Loesch F 9
35 Joshua Schloe F 11
41 Nicholas Schmitt F 11
43 Jacob Schloe F 12
Schedule
11/30/2018Princeton 50 - 88 L
12/4/2018Waconia 82 - 87 L
12/7/2018Brainerd 91 - 96 L
12/11/2018Fergus Falls 52 - 62 L
12/14/2018Sartell-Saint Stephen 41 - 67 L
12/18/2018St. Cloud Apollo 76 - 93 L
12/20/2018Monticello 53 - 73 L
12/28/2018Blake School (The)69 - 74 L
12/29/2018Apple Valley 49 - 75 L
1/3/2019Detroit Lakes 75 - 57 W
1/4/2019Rocori 76 - 73 W
1/8/2019Delano 74 - 105 L
1/10/2019Willmar 51 - 61 L
1/15/2019St. Cloud Tech 0 - 0
1/18/2019Brainerd 48 - 75 L
1/25/2019Sartell-Saint Stephen 66 - 75 L
1/29/2019Fergus Falls 0 - 0
2/1/2019Little Falls 73 - 58 W
2/5/2019Bemidji 63 - 69 L
2/7/2019St. Cloud Apollo 0 - 0
2/12/2019Rocori 55 - 60 L
2/14/2019Big Lake 62 - 70 L
2/15/2019Willmar 53 - 67 L
2/19/2019Alexandria Area 0 - 0
2/21/2019St. Cloud Tech 0 - 0
2/26/2019Alexandria Area 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Derek Peterson
derekpeterson2@charter.net
Assistant Coach:
Brandon Sawyer, Brady Peterson
Jeff Hille
John Kerestes

State Tournament
March 20-23, 2019
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Saturday - March 2, 2019
    QRF Seeding

    Tuesday - March 5, 2019 -
    QF

    Saturday - March 9, 2019
    - SF

    Thursday - March 14,
    2019 - Final
    7 pm - Tuesday - QF @ High Seed

    6 - 7:45 pm Saturday - SF @ Moorhead High School

    7:00 pm - Thursday Final @ Neutral Site
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    St. Cloud Tech 11-4-0
    Sartell-Saint Stephen 10-4-0
    Brainerd 9-5-0
    Willmar 8-6-0
    Fergus Falls 7-3-0
    Alexandria Area 6-8-0
    St. Cloud Apollo 2-0-0
    Rocori 2-8-0
    Sauk Rapids-Rice 1-4-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499