Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Shakopee High School        (24-2-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Bruckner, Evan 10
106 Creese, Paxton 10
113 Lunn, Ben 10
120 Bakken, Seth 9
120 Crowe, Max 12
120 Kroll, John 9
126 Evans, Jacob 12
126 Jones, Tyler 11
132 Hellerud, Jadon 7
138 Malone, Cole 9
138 Reyes, Abe 12
138 Treml, Sam 9
145 Lloyd, Alex 12
145 Webster, Sam 12
160 Raines, Connor 10
170 Johnson, Joey 9
182 Casey, Jack 10
195 Smith, Damien 9
220 Johnson, Tommy 9
285 Kropiwka, Tyler 12
Schedule
12/2/2017Osseo Invitational Tournament0 - 0  
(1st place)
12/8/2017Eastview 53 - 6 W
12/8/2017Farmington 57 - 18 W
12/8/2017Minnetonka 60 - 9 W
12/9/2017Shakopee Invitational Tournament0 - 0  
(1st place)
12/14/2017Lakeville North 63 - 9 W
(L)
12/29/2017Ellsworth 29 - 34 L
(Clash)
12/29/2017Frazee 30 - 39 L
(Clash)
12/29/2017Commerce 42 - 26 W
(Clash)
1/11/2018Burnsville 80 - 0 W
1/11/2018East Ridge 48 - 18 W
1/13/2018Waconia 47 - 19 W
1/13/2018Monticello 70 - 6 W
1/13/2018Annand/M Lk Lightning57 - 13 W
1/13/2018St. Michael-Albertville H.S.29 - 27 W
1/18/2018Eagan 40 - 21 W
1/19/2018Prior Lake 47 - 27 W
1/20/2018Lakeville South 66 - 6 W
1/20/2018Hibbing 53 - 3 W
(Rebel Duals)
1/20/2018St. Francis 61 - 15 W
1/25/2018Apple Valley 32 - 30 W
1/27/2018Rosemount 60 - 9 W
1/27/2018Roseville Area 62 - 12 W
2/2/2018Minneapolis Edison 59 - 0 W
2/2/2018Minneapolis Roosevelt 62 - 0 W
2/3/2018Mike Fasnacht Memorial Varsity Individual Wrestling Tournament0 - 0  
(1st place)
2/16/2018Lakeville North 56 - 14 W
(L Section Quarterfinal)
2/16/2018New Prague 48 - 12 W
(Section Semifinal)
2/16/2018Apple Valley 34 - 30 W
(Section Final)

Full Schedule
Head Coach:
Jim Jackson
jjackson@shakopee.k12.mn.us
952-818-4448
Assistant Coach:
Derek Harwood, Dan Boos, Philippe Walker
Maolu Woiwor, Jayden DeVilbiss, Trom Peterson, Zabdeil Luna
Marcus LeVesseur, Nick Creamier, Adam Harris, Jason Trelstad
Student Manager:
Julia King

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2AAA Tournament
    Team, February 14, 16,
    2018
    High Seed, Lakeville North High School
  •  
  • Brackets

    South Suburban Standings
    Shakopee 9-0-0
    Apple Valley 7-1-0
    Prior Lake 7-2-0
    Eagan 6-3-0
    Farmington 4-5-0
    Lakeville North 2-7-0
    Rosemount 0-0-0
    Eastview 0-0-0
    Lakeville South 0-0-0
    Burnsville 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499