Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Bemidji High School        (23-2-2)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
5 Tyler McNamara F 12
7 Ryan Pogue F 10
10 Matthew Gregg F 12
11 Alex Pollock F 11
12 Jaret Lalli D 11
13 Josh Lusby F 12
15 Taylor Andersen D 10
16 Rocky Copiskey F 12
17 Noah Nei F 11
18 Hunter Olson F 9
19 Brady Tatro F 11
21 Nick Leitner D 12
24 Chase Hartje D 10
25 Cole Hartje F 12
27 Erik Fitzgerald D 12
33 Carson Olson G 11
35 Matt Fitzgerald G 10
38 Noah Holter D 12
39 Jack Johnson F 12
44 Matt Hanchon F 12
Schedule
11/20/2015St. Cloud Apollo 2 - 1 W
11/24/2015Grand Rapids 1 - 1 T
(OT)
12/1/2015Moorhead 5 - 0 W
12/8/2015Thief River Falls H.S.7 - 3 W
12/10/2015Warroad 8 - 3 W
12/12/2015Rogers 7 - 2 W
12/15/2015East Grand Forks 1 - 1 T
12/19/2015Brainerd H.S.6 - 4 W
12/22/2015Roseau 5 - 0 W
12/29/2015C-E-C Lumberjacks3 - 4 L
(OT Holiday tournament)
12/30/2015Marshall School, Duluth6 - 0 W
12/31/2015Delano Tigers6 - 2 W
1/5/2016Crookston Pirates6 - 1 W
1/9/2016St. Cloud Tech 4 - 2 W
1/12/2016Moorhead 2 - 3 L
(Overtime)
1/14/2016East Grand Forks 3 - 2 W
1/16/2016Hermantown 4 - 2 W
1/23/2016Alexandria Area 6 - 0 W
1/26/2016Hill-Murray School6 - 2 W
1/28/2016Roseau 5 - 3 W
1/30/2016St. Michael-Albertville H.S.5 - 2 W
2/2/2016Brainerd H.S.6 - 4 W
2/5/2016Warroad 11 - 0 W
2/6/2016Sartell-Saint Stephen 5 - 4 W
2/12/2016Thief River Falls H.S.4 - 1 W
2/20/2016STMA4 - 0 W
(Section 8AA Semi-Final)
2/24/2016Moorhead 4 - 3 W
(Section 8AA Championship- Overtime)
3/3/2016Grand Rapids 2 - 3 L
(OT)
3/4/2016Anoka 5 - 0 W
3/5/2016Farmington 4 - 1 W
(State Consolation Final)

Full Schedule
Head Coach:
Wade Chiodo
wadechiodo@hotmail.com
218-556-4808
Assistant Coach:
Eric Monsrud
Kraig Petrowske
Tom Shinabargar
Student Manager:
Alex Huber
Chase Todavich

State Tournament
March 2-5, 2016
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    Wednesday - February 10, 2016 - Seeding

    Saturday - February 13, 2016- Play-In Game @ High Seed

    Tuesday - February 16, 2016 -QF High Seed

    Saturday - February 20, 2016 Wednesday - February 24, 2016 - Finals
    7 pm - Play-off - QF - SF @ High Seed

    7 pm - Final @ Thief River Falls/SCSU/Bemidji
  •  
  • Brackets

    Mariucci Standings
    Thief River Falls H.S. 8-3-0
    Moorhead 6-1-0
    Bemidji 5-1-0
    East Grand Forks 2-1-1
    Roseau 2-8-1
    Warroad 1-2-0
    Crookston Pirates 0-1-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2016 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499