Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Bemidji High School        (0-0-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Farris, Riley 9
106 Roth, Darren 9
113 Golden, Bryce 11
113 Newby, Cale 9
120 Olsen, Clay 10
120 Seitz, Owen 9
126 Hudson, Joe 10
132 Golden, Nate 11
132 Solum, Jon 12
138 Hinrichs, Chance 11
138 Hinrichs, Colton 9
138 Wouri, Alan 11
152 Smith, Chase 10
160 Geiger, Nic 11
160 Mutchler, Nicholas 11
170 Nelson, Justin 10
170 Schoenborn, Hunter 12
170 Yang, Ryan 10
182 Beam, Kaleb 11
182 Moen, Peter 11
220 Desrosier, Codie 11
220 Lazella, Alex 11
Schedule
12/7/2017Perham 0 - 0
12/7/2017Thief River Falls0 - 0
12/8/2017Paul Bunyan Invite0 - 0
12/9/2017Paul Bunyan Invite0 - 0
12/12/2017Detroit Lakes 33 - 41 L
12/14/2017Virginia Area0 - 0
12/14/2017Grand Rapids 0 - 0
12/14/2017Mora 44 - 28 W
12/16/2017Anoka Invite0 - 0
12/22/2017Simley 0 - 0
12/22/2017Foley 34 - 30 W
12/22/2017St. Michael-Albertville H.S.21 - 42 L
12/28/2017Rumble on the Red0 - 0
12/29/2017Rumble on the Red0 - 0
1/5/2018Detroit Lakes 36 - 25 W
1/5/2018Rick Lee Invitational0 - 0
1/6/2018Rick Lee Invitational0 - 0
1/6/2018Litchfield 32 - 38 L
1/12/2018Badger/GB-MR56 - 6 W
1/13/2018St. Michael-Albertville H.S.19 - 42 L
1/13/2018Willmar 16 - 40 L
1/13/2018Wayzata 57 - 18 W
1/13/2018Annand/M Lk Lightning46 - 20 W
1/16/2018Pequot Lks/Pine River-B56 - 10 W
1/16/2018Hibbing 45 - 24 W
(Bemidji Quad)
1/18/2018Frazee 0 - 0
1/20/2018Thief River Falls0 - 0
1/30/2018Brainerd H.S.0 - 0
2/2/2018Moorhead 0 - 0
2/2/2018Saint Cloud Tech0 - 0
2/9/2018Little Falls H.S.0 - 0
2/9/2018Dilworth-Glyndon-Felton H.S.0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Rance Bahr
rance_bahr@isd31.net
218-333-3220
Assistant Coach:
Brian solum
Byron Willard, Taylor Jurek
Mark Smith, Jerry Cleveland
Student Manager:
Maddie Willard
Molly Strand

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Individuals -Saturday.
    February 24, 2018

    One Day meet at St Cloud Tech
    7:30 am - Skin check
    9":45 am - Pigtail matches - 2 matches per weight/4 mats
    11 am - Quarter-Final matches - 4 mats
    1 pm - Consolation Pigtails - 4 mats
    2:30 pm - Champion SF/Consolation SF - 4 mats - 5th/6th polaces matches - 4 mats
    5 pm - Championships (1st-2nd; 3rd-4th - 2 mats
    True 2nd to follow

    Mat King Standings
    GNK 0-0-0
    Deer River 0-0-0
    Virginia Area 0-0-0
    Grand Rapids 0-0-0
    Bemidji 0-0-0
    Hibbing 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499