Home      Administration
  Hockey, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Simley High School        (15-7-1)
red.gif
white.gif
Simley Spartan Boys Hockey


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 James Royce - Alt. Capt. G 12
2 Charlie Gustafson D 10
3 Griffin Lane D 10
5 Peter Gorman F 12
6 Kyle Roche F 12
7 Jamie Warrick - Captain F 12
8 Konnor Carlson - Alt. Capt. F 12
10 Walker Smith D 12
11 Robby Watson F 12
13 David Sherry D 12
14 Tucker Witham F 10
15 Anthony Tuccitto F 10
16 Shane Prifrel F 10
17 Evan Schultz F 12
20 Joey Gorman D 10
22 Carter Robinson F 10
25 Noah Roitman D 11
27 Trent Peterson F 10
28 Jakob Myers D 12
30 Jordan Hein G 11
Schedule
11/24/2017Dodge County Wildcats9 - 0 W
11/25/2017North Branch 3 - 4 L
11/30/2017Waseca Blue Jays5 - 1 W
12/2/2017Woodbury 3 - 0 W
12/7/2017Hill-Murray School1 - 4 L
12/14/2017Henry Sibley 3 - 3 T
(OT)
12/16/2017Austin H.S.7 - 2 W
12/19/2017Coon Rapids 8 - 4 W
12/21/2017Hastings 3 - 0 W
12/26/2017Pine City Area6 - 3 W
12/27/2017Waconia 4 - 1 W
12/28/2017University School of Milwaukee3 - 2 W
1/4/2018Tartan 2 - 3 L
1/6/2018Shakopee 6 - 0 W
1/9/2018Henry Sibley 5 - 3 W
1/11/2018North 4 - 3 W
(OT)
1/18/2018St. Paul Highland - Central2 - 0 W
1/20/2018South Saint Paul 1 - 8 L
1/25/2018Mahtomedi 2 - 4 L
1/27/2018St. Thomas Academy1 - 7 L
2/1/2018Hastings 5 - 2 W
2/3/2018Tartan 5 - 4 W
(OT)
2/5/2018St. Paul Johnson1 - 4 L
2/8/2018North 6 - 4 W
2/13/2018South Saint Paul 4 - 3 W

Full Schedule
Head Coach:
Austyn Kryzer
coachkryzer@gmail.com
612-363-0508
Assistant Coach:
Jeff Hauck, Paul McGrath & Matt Nitti
Student Manager:
Erin Sweeney & Gabby Roberts

State Tournament
March 7-10, 2018
Xcel Energy Center & Mariucci Arena
  •  
  • Brackets

    Section 4A Tournament
    Feb 19, 2019 Pig
    Tail (Aldrich)
    Feb 21 & 22, 2019
    Quarters (Aldrich)
    Feb 26, 2019 Semi-Finals
    (Roseville)
    Mar 1, 2019 Final
    (Roseville)
    Aldrich Arena (Pig Tails and Quarter-finals)
    Roseville Arena (Semi-finals & Final)
  •  
  • Brackets

    Metro East Standings
    Tartan 9-3-0
    Mahtomedi 6-1-1
    South Saint Paul 5-5-0
    Simley 4-2-0
    Hill-Murray 3-1-1
    St. Thomas Academy 3-0-0
    Henry Sibley 0-4-0
    Hastings 0-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499