Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Southland High School        (3-23-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Larissa Goslee S 10
2 Lexi Smith MH 11
4 Emily Bhend S 11
5 Autumn Brown MH 11
6 Callie Kiefer OH 12
7 Peyton Schmitz DS 11
8 Olivia Hegge S 11
9 Laura Bottema S 12
10 Ashlynn Mandt OH 11
13 Erin Hanson MH 12
14 Kelsey Mensink RH 10
15 Avery Medgaarden RH 10
18 Kayla Nelsen OH 10
19 Kylie Kiefer DS 10
20 Kendra Emanuel OH 12
Schedule
9/1/2018Austin 25-23, 25-22 L
9/1/2018Lake City 25-10, 25-17 L
9/1/2018Chatfield 25-13, 25-7 L
9/1/2018Blooming Prairie 25-11, 25-11 L
9/6/2018Chatfield 25-19, 25-15, 25-22 L
9/11/2018Fillmore Central 25-19,25-12,25-8 L
9/13/2018St. Charles 25-11,25-9,25-8 L
9/18/2018Caledonia 25-12,25-9,25-11 L
9/20/2018Dover-Eyota 15-25,25-14,25-17,25-16 L
9/27/2018La Crescent- Hokah 21-25, 25-12,25-16, 25-11 L
9/29/2018Austin 14-25, 18-25 L
9/29/2018Rochester Lourdes 14-25, 18-25 L
9/29/2018Rochester Century 25-11, 25-11 L
9/29/2018Tartan 11-25, 11-25 L
10/1/2018Blooming Prairie 25-9, 25-19, 25-10 L
10/2/2018Plainview-Elgin-Millville 25-20,21-25,25-19,17-25,15-13 L
10/4/2018Lewiston-Altura 17-25,6-25,19-25 L
10/6/2018Riceville25-14, 25-14 W
10/6/2018Clarksville21-15, 21 W
10/6/2018Turkey Valley21-10, 23-21 W
10/6/2018LeRoy-Ostrander 21-17,21-7 L
10/6/2018LeRoy-Ostrander 20-25, 21-25 L
10/9/2018Cotter 25-18,25-10,25-18 L
10/11/2018Wabasha-Kellogg 25-8,25-9,25-12 L
10/16/2018Rushford-Peterson 9-25, 13-25, 9-25 L
10/22/2018Blooming Prairie 25-14, 25-13, 25-13 L

Full Schedule
Head Coach:
Michelle Nelsen
buda2408@gmail.com
507-438-4227
Assistant Coach:
Angie Smith

State Tournament
November 7-9, 2019
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 1A Tournament
    Oct. 21, 24, 26
    Oct. 31 (Sub Finals),
    Nov. 2 (Section Finals
    2019
    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester, MN
  •  
  • Brackets

    Three Rivers Standings
    Wabasha-Kellogg 11-0-0
    Fillmore Central 10-1-0
    Caledonia 9-2-0
    Lewiston-Altura 8-3-0
    St. Charles 6-5-0
    Cotter 6-5-0
    Rushford-Peterson 6-5-0
    Dover-Eyota 4-7-0
    Chatfield 2-8-0
    Plainview-Elgin-Millville 2-9-0
    La Crescent- Hokah 1-7-0
    Southland 0-11-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499