Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Benilde St. Margarets        (4-11-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Benilde-St. Margaret's School, Groves Academy,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
Gunvalson, Jin Lee 12
106 Flachman, Joseph 8
106 Hall, Zyan 8
106 Peterson, Ramses 7
106 Redden, Matthew 8
120 Fredin, Luke 8
126 Bogen, Braxton 9
126 Hall, Isadore 9
138 Hall, Theodore 9
145 Whitlock, Samuel 9
160 Lee-Gilligan, Declan 11
160 Robertson, Malik 9
182 Boyd, Dylan 12
220 Brown , Elijah 10
120 Thiede, Ben 10
132 Parece, Charles 8
145 Bush, Orlando 10
145 Hanson, Hank 12
145 Wolfe, George 9
152 Mullin, Walker 11
152 Wolfe, Henry 12
182 Tureson, Ethan 9
182 Ujuagu, Ikenna 12
285 Fischer, Alex 12
Schedule
12/1/2017Richfield 51 - 28 W
(dual)
12/9/2017Mahtomedi 12 - 65 L
12/9/2017Woodbury 27 - 54 L
12/13/2017St. Paul Central 48 - 36 W
(quad)
12/13/2017Park Center 42 - 39 W
(quad)
12/13/2017Minneapolis Southwest 60 - 18 W
(quad)
12/15/2017Cretin-Derham Hall 27 - 57 L
(dual)
12/16/2017Trinity School at River Ridge0 - 0  
(7th Place)
1/3/2018St Paul Humboldt/Open World Learning36 - 39 L
(quad)
1/3/2018St. Paul Johnson12 - 63 L
(quad)
1/3/2018East Ridge 21 - 58 L
(quad)
1/4/2018Edina 39 - 42 L
(quad)
1/4/2018Wayzata 12 - 69 L
(quad)
1/4/2018Orono 17 - 64 L
(quad)
1/11/2018Robbinsdale Cooper 24 - 42 L
(dual)
1/18/2018Bloomington Kennedy 12 - 65 L
(dual)
1/26/2018Totino-Grace 0 - 0
(tri)
1/26/2018Minnehaha/DeLaSalle0 - 0
(tri)
1/27/2018Orono 0 - 0
2/1/2018Chaska-Chan Stormhawks0 - 0
(tri)
2/1/2018Eden Prairie 0 - 0
(tri)
2/8/2018Columbia Heights 0 - 0
(tri(HOME) Senior Night)
2/8/2018Minneapolis Edison 0 - 0
(tri)

Full Schedule
Head Coach:
Darryl Johnson
dg8186@msn.com
651-336-5785
Assistant Coach:
John DeLozier
Tad Thorstenson/Jonathan Santiago/Torrae Jackson
Zac Holland/Logan Radle
Student Manager:
Camila Schubring, Anna Gregory, Sarah Larkin
Landry Elman/Manty Saldaneri, Stephanie Jenson

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 5AA Tournament
    2018 Individual
    Feb. 23,24
    Friday: 5:00 pm
    Saturday: 11:00 am
    Orono High School

    Metro West Standings
    Chaska-Chan Stormhawks 2-0-0
    Bloomington Kennedy 1-0-0
    Benilde St. Margarets 1-2-0
    Chaska-Chan Stormhawks 0-0-0
    Richfield 0-0-0
    Robbinsdale Cooper 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499