Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Southwest Minnesota Christian        (23-5-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Cybil VanderTop G 10
5 Hannah Pap G 10
11 Jazlynn Prins G 11
13 Makenzie Snyder G 10
15 Ella Veldkamp G 10
21 Kelsi Van Santen G 11
23 Holly Vis F 12
25 Cheyenne Hulstein G 11
31 Megan Hoekman G 11
33 Brooklyn Moss F 10
35 Hannah Nerem F 12
41 Maren Nerem F 10
52 Hallie Snyder C 12
Schedule
11/30/2018Edgerton 93 - 33 W
12/6/2018Luverne 72 - 65 W
12/8/2018Jackson County Central 71 - 75 L
12/11/2018Murray County Central 84 - 65 W
12/14/2018Westbrook-Walnut Grove 78 - 27 W
12/17/2018Russell-Tyler-Ruthton 75 - 57 W
12/18/2018Sioux Falls Christian74 - 63 W
12/21/2018Hills-Beaver Creek 54 - 72 L
1/3/2019Ellsworth 75 - 40 W
1/8/2019Adrian 73 - 38 W
1/15/2019Red Rock Central 80 - 54 W
1/22/2019Mt. Lake Area - Comfrey85 - 69 W
1/24/2019Edgerton 76 - 33 W
1/26/2019Heron Lake-Okabena / Fulda Coyotes81 - 39 W
1/31/2019Murray County Central 84 - 68 W
2/1/2019Red Rock Central 66 - 59 W
2/2/2019Dawson-Boyd 72 - 49 W
2/4/2019Adrian 69 - 31 W
2/9/2019Canby 76 - 55 W
2/15/2019Ellsworth 68 - 33 W
2/16/2019Minneota 49 - 75 L
2/18/2019Westbrook-Walnut Grove 77 - 21 W
2/19/2019Hills-Beaver Creek 65 - 77 L
2/21/2019Worthington 58 - 49 W
2/23/2019Ellsworth 77 - 42 W
2/26/2019Red Rock Central 70 - 63 W
3/1/2019Hills Beaver Creek H.S.58 - 46 W
3/8/2019Minneota 47 - 65 L
(Section Final)

Full Schedule
Head Coach:
Denise Nerem
denisenerem@frontier.com
507 442-4388
Assistant Coach:
Rob Veldkamp & Dale Mesman
Student Manager:
MGRS: Rylie Talsma & Rylie Fey
STATS: Mikayla Johnson & Mara Fick; VIDEO: Tyra Snyder

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 3A Tournament
    Feb 21, 2019 (Pigtails)
    Feb 23, 2019
    Feb 26, 2019
    March 1, 2019
    March 8, 2019

    HIGH SEED
    MONTEVIDEO/WGTN
    SMSU/WGTN
    SMSU (6:00 PM)
    SMSU (8:00 PM)

  •  
  • Brackets

    Red Rock Standings
    Hills-Beaver Creek 17-0-0
    Southwest Minnesota Christian 14-2-0
    Red Rock Central 10-5-1
    Murray County Central 9-6-0
    Mt. Lake Area - Comfrey 6-6-0
    Adrian 6-10-0
    Edgerton 5-6-0
    Ellsworth 5-12-0
    Fulda 2-14-0
    Westbrook-Walnut Grove 2-14-0
    Heron Lake-Okabena / Fulda Coyotes 0-11-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499