Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Spring Lake Park High School        (16-12-0)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Julia Levahn * captain F 11
3 Joelle Talso * captain G 11
5 Jenna Kloubec G 10
10 Courtney Goude F 9
11 Anna Curran G 10
12 Taryn Richard * captain F 11
13 Averi Dunbar G 9
15 Adrianna Fannemel G 10
23 Madi Ngene F 10
24 Abby Lach G 10
25 Emily Goude F 9
32 Taylor Falvey G 10
33 Emma Potratz C 10
34 Meagan Andrews C 11
44 Hailey Herzog C 10
45 Ashlea Nienow F 11
Schedule
12/1/2018South Saint Paul 58 - 32 W
12/4/2018Fridley 67 - 56 W
12/6/2018Benilde-St. Margaret's School44 - 54 L
12/8/2018Duluth East 73 - 42 W
12/11/2018Centennial 28 - 62 L
12/14/2018Champlin Park 57 - 56 W
12/18/2018Osseo 78 - 56 W
12/21/2018Maple Grove 37 - 48 L
1/4/2019Totino-Grace 52 - 63 L
1/8/2019Irondale 71 - 53 W
1/10/2019Coon Rapids 55 - 48 W
1/12/2019Tartan 78 - 61 W
1/15/2019Robbinsdale Armstrong 53 - 59 L
1/18/2019Park Center 56 - 81 L
1/22/2019Andover 53 - 52 W
1/24/2019Roseville Area 54 - 70 L
1/25/2019Robbinsdale Armstrong 51 - 60 L
2/1/2019Maple Grove 40 - 52 L
2/4/2019Osseo 69 - 50 W
2/5/2019Irondale 58 - 34 W
2/8/2019Elk River 35 - 51 L
2/11/2019Blake School (The)80 - 47 W
2/13/2019Totino-Grace 40 - 46 L
2/15/2019Blaine 83 - 79 W
(F/OT)
2/19/2019Anoka 74 - 56 W
2/22/2019Park Center 47 - 67 L
2/27/2019Champlin Park61 - 47 W
3/2/2019Park Center67 - 59 W
3/7/2019Centennial 30 - 63 L

Full Schedule
Head Coach:
Randy Eatherton
reathe@district16.org
612-240-6465
Assistant Coach:
Codey Miller
JV Stephanie Eagle 10th Marissa Siegfried 9th Toren Johnson
Student Manager:
Maddie Kloubec

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 5AAAA Tournament
    2020
    Quarterfinals - February
    26-
    7pm
    Semis - Feb 29 1:00 and
    3:00

    Finals - March 5 7 PM

    High Seed

    Blaine High School


    Blaine High School
  •  
  • Brackets

    Northwest Suburban Standings
    Centennial 18-1-0
    Park Center 18-1-0
    Maple Grove 16-3-0
    Robbinsdale Armstrong 14-5-0
    Elk River 13-6-0
    Champlin Park 11-7-0
    Spring Lake Park 9-10-0
    Totino-Grace 9-10-0
    Andover 7-11-0
    Coon Rapids 5-8-0
    Blaine 3-12-0
    Osseo 3-13-0
    Anoka 3-15-0
    Irondale 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499