Home      Administration
  Basketball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Truman High School        (6-20-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Granada-Huntley-East Chain H.S.,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Kylee Bentz G 11
3 Kiana Preston G 11
4 Taylor Spear G 11
5 Jayme Balcom G 12
11 Samantha Moeller G 12
12 Hailie Stenzel F 12
13 Kaelynn Meixell F 11
15 Lizzie Oothoudt G 12
21 Abby Calkins G 12
22 Makayla Hall G 12
25 Michaelah Petrowiak C 11
33 Amber Steen F 11
35 Eden Studer F 11
41 Sarah Shane G 11
42 Lydia Steinhaus G 12
43 Desirae Blekestad F 11
55 Emily Stauter C 11
Schedule
11/27/2018Jackson County Central 44 - 84 L
11/29/2018United South Central 50 - 43 W
12/4/2018Cedar Mountain 59 - 41 W
12/7/2018Springfield 61 - 75 L
12/13/2018Lyle-Pacelli44 - 65 L
12/18/2018Cleveland 54 - 68 L
12/21/2018Alden-Conger/Glenville-Emmons54 - 79 L
12/28/2018Jackson County Central 43 - 78 L
12/29/2018United South Central 57 - 44 W
1/3/2019Sleepy Eye Saint Mary's 58 - 75 L
1/7/2019Fairmont 34 - 54 L
1/8/2019Martin County West 39 - 71 L
1/8/2019Martin County West 39 - 71 L
1/11/2019St. Clair 41 - 53 L
1/14/2019Lake Crystal-Wellcome Memorial41 - 75 L
1/17/2019Nicollet/Mankato Loyola58 - 70 L
1/21/2019Blue Earth Area 55 - 77 L
1/22/2019Madelia 62 - 27 W
1/25/2019Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.66 - 63 W
2/1/2019Heron Lake-Okabena / Fulda Coyotes62 - 45 W
2/4/2019Nicollet/Mankato Loyola50 - 65 L
2/7/2019Cleveland 64 - 84 L
2/9/2019Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.51 - 65 L
2/15/2019Sleepy Eye 54 - 68 L
2/18/2019Mountain Lake36 - 53 L
2/19/2019Saint James Area49 - 58 L
(OT)
2/26/2019St. Clair 57 - 69 L

Full Schedule
Head Coach:
TJ Pytleski
tpytleski@bankmidwest.com
651-398-2800
Assistant Coach:
Haley Schock
Leslie Wokasch
Student Manager:
Courtney Pytleski
Kia Preston

State Tournament
March 13-16, 2019
Williams Arena, Maturi Pavilion & Concordia
  •  
  • Brackets

    Section 2A Tournament
    February 20, 2020
    February 24 2020
    February 28, 2020

    March 2, Sub Finals
    March 6, Section Final
    (see bracket or Region
    2A
    winter calendar for all
    dates and sites)


    Play-in @ High Seed
    High Seed
    St Peter (N) LCWM (S)
    Gust Adol -St Peter
    MN State, Mankato
  •  
  • Brackets

    Valley Standings
    Martin County West 9-1-0
    Lake Crystal-Wellcome Memorial 8-1-0
    Alden-Conger/Glenville-Emmons 6-3-0
    Nicollet/Mankato Loyola 6-4-0
    St. Clair 5-3-0
    Granada Huntley East Chain-Truman-Martin Luther 2-7-0
    Glenville-Emmons 2-11-0
    Janesville-Waldorf-Pemberton H.S. 1-5-0
    Cleveland 0-0-0
    Madelia 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499